YILAN FOBİSİNDE EFT ÇALIŞMASI

YILAN FOBİSİNDE EFT ÇALIŞMASI

 

S. ismindeki kişinin 40 yıl süren fobisinden kurtulmasının hikayesidir bu.

images

Geçireceği diz ameliyatı korkusunu azaltmak için başladık ilk önce EFT’ye.

Başına ne geleceğini bilmediği için korkuyordu.

Korkuyu tespit edip, eft vuruşları yapmaya başladık.

-Ameliyat olmaktan korkuyorum. Çok korkuyorum …

Eft vuruşları ile korkunun derecesi düşerken, diziyle konuşmasını istedim, yıllarca ona hizmet etmiş bir uzuvla vedalaşmak gerekiyordu. Onunla kendi cümleleriyle vedalaştı, özür diledi.

(Seni çok yordum, bu bedeni taşımak zorunda kaldığın ve yorulduğun için özür dilerim . Seninle cennette kavuşacağız dedi, gözyaşlarıyla duygu da boşaldı böylece. )

Olumlama ile ameliyat korkularını bitirdik.

-Her ne kadar ameliyattan korkuyorsam da , kendimi olduğum gibi kabul ediyorum. Dizime koyulacak yeni protezi sevgiyle kabul ediyorum. Ameliyata girerken ve ameliyat sonrasında sakin kalmayı ve iyileşmeyi tercih ediyorum…

 

Ona dilerse, bedeninden ayrılacak bu parçanın toprağa gömülebileceğini söyledim.

O sırada ağlamaya başladı ve ‘hayır, olmaz, mezarda yılanlar var’,dedi.

-Yılanlardan korkuyor musun, diye sordum.

-Evet çok korkuyor ve tiksiniyorum.

Hasta, tam 40 yıldır yılan ve türevlerinin ismi bile geçince midesi bulanıyor, tüyleri diken diken oluyormuş.

-Yılanlara karşı korku ve tiksintine bir değer verebilir misin, 1 ile  10 arasında ?

-10 kadar korkuyorum, hatta daha çok.

-Haydi eft vurmaya başlayalım.Yılanlardan çok korkuyorum, onlara bakamam bile!

Buradan bir hikaye protokolü çıkacağı çok açıktı, birkaç dakika vurmamıza rağmen korku hiç hafiflememişti , sordum :

-Peki ilk ne zaman korktun yılanlardan? Seni bu kadar korkutan şey neydi?

-Bilmiyorum … Ama bir dakika buldum , sanırım 9-10  yaşındaydım, televizyonumuz yoktu. Komşuya televizyon izlemeye gitmiştik. Orada izlediğim filmde yılanlar kasabayı basıyordu, çok korktum o zamandan beri korkarım. Sülük , solucan vb hepsinden korkar ve tiksinirim.

 

  1. çocukluğundan beri yılanlardan korktuğunu söyledi. Enerji bedenine vuruşlar yapıp titreştirdiğimizde, bilinç altı (ya da bilinç dışı ) verileri vermeye başlıyor. Temizlenmesi gereken hikayeler bir bir danışanın aklına gelmeye başlıyor. İşte S. De bu şekilde, yılan fobisinin kaynağına ulaşmış oldu. Şimdi sıra hikayeyi temizlemeye geldi.

Filmi oynat tekniğiyle vuruşlar yaptık korku azaldı ancak yok olmadı. Sonrasında uzun bir cismi yılan yerine koymasını söyledim. Eline bir uzun sopa verdim ve bak şimdi kim daha güçlü diye sordum . Senin silahın var ve kendini koruyabilirsin, artık 50 yaşındasın dedim.

Uzun cisme vurmaya başladı, korkuyu sanki vura vura boşalttı ve zihninde adeta bir şeyler yerine oturmuş gibi yüzüme baktı.

Korkusu yok olmuştu, hemen olumlamaya geçtik.

-Her ne kadar o S. Yılanlardan korkmuşsa da geçmişte kaldı. O sadece bir filmdi. Ben büyüdüm ve artık kendimi koruyabilirim

-Geçmiş geçmişte kaldı, şimdi artık güvendeyim

-Yılanlardan korkuyor olmama rağmen, kendimi olduğum gibi kabul ediyorum. Yılanlardan korkmak yerine, onlarda, Allah’ın tecellilerini görmeyi tercih ediyorum. Yılan da Rabbimin yarattığı bir mahluk …

Yüzü değişmişti, adeta yılların yükü yüzünden atılmıştı. Bilgisayardan bir yılan açıp göstermek istediğimde, hazır olmadığını söyledi. Ben açtım, sen hazır olunca bak dedim. Baktı ve aman Allahım, ne kadar güzel bir yaratılışla yaratılmış. Şu çizgilere bak ! dedi.

Fobilerle yaşamak zorunda değilsiniz!

Eft Master Hilal Küçük Özdamar

hilalozdamar@gmail.com