VAGİNUSMUS DUYGUSAL BİR SORUNDUR

images (8)

VAGİNUSMUS DUYGUSAL BİR SORUNDUR

Vaginusmus, Türkiye’de sıklıkla görülen bir sorundur. Evlenmeden önceki yıllarda duyulan sözler, olaylar kızların zihninde korkular oluşturur.Kızlık zarı ile ilgili hikayeler,annelerin kızları korkutmaları vs . farkında olmadan bilinçaltına yazılır.Aslında herkes iyi niyetlidir,anneler kızlarını korumaya aldığını düşünürler. Ancak yanlış bilgiler ciddi korku ve panik hali oluşturur.

Evlilik öncesinde cinsellik ve erkeklerden korkutulan kızlarda eşiyle helal olan beraberliği başaramama olarak sonuçlanır.Bu duruma vajinusmus adı veriyoruz.

Çoğu genç kız evlilik hazırlıklarına cinsellikle ilgili hazırlıkları eklemez.Hatta ilk gece korkularını ekleyerek işini daha da zorlaştırır.Zaten doğduğunda çeyiz hazırlıkları başlamıştı. ‘Kız beşiğe,çeyiz sandığa’.Kızlarımıza evlendiklerinde eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini ,özellikle cinsel hayatı öğretmek aklımıza gelmez.Cinsel hayat ayıp ve acı olarak öğretilir. Vaginusmus hastalarının çoğunda ilk gece,kızlık zarı korkusu vardır.Aslında erkeklerin çeyiz beklentisi yoktur.Dantellerden,örtülerden mutlu olan erkek tanımadım henüz. Kızlarda annelerine bu durumlarını bahsedemiyorlar.Ancak arkadan annelerine kızgınlar.Çeyizler eşleriyle beraber olmayı sağlamıyor,sadece kadın milletinin millet ne der sıkıntısını çözüyor.
Vaginusmus problemi genelde saklanıyor.Eşler problemi çözmek yerine ertelemeyi tercih ediyor .Bir müddet sonra sabırlar azalıyor,sevgi yıpranıyor .Tedavi yapılmazsa evlilikler bitebiliyor.

 

Aslında vajinusmus zihnin cinsel algılama biçimiyle ortaya çıkan bir sorundur.

 

Toplumumuzda, hala çocuklarını kız olmanın ezikliği ve suçluluğu ile büyüten aile modelleri devam etmekte.yanlış bilgi ve bilginin oluşturduğu negatif enerji,yani korku,nesiller boyu aktarılmakta.Beden zihnin robotudur.Fiziksel bedende ,bilinçaltı tarafından algılanan erkek tehlikelidir bilgisi,vagina ve bacak kaslarında isemsiz kasılmalar oluşturmaktadır.
Öncelikle gençlerimize sağlıklı,doğru cnsel bilgiler vermeli,ancak helalle haramı öğretmeliyiz.Eşlerinin helalleri olduğunu,cinselliğin yaratılışın bir gereği ve Allah vergisi olduğunu öğretirsek ileride çocuklarımız sağlıklı evlilikler yaşayacaktır.

Vajinusmus,tedavisi olan bir hastalıktır.Yapılması gereken her işte olduğu gibi problemi tesbit etmek ve çözüm için sabırla gayret etmektir.Hiç kimsenin sihirli değneği yoktur.Ancak bilinçli cinsellik eğitimine bilinçaltındaki korkuları tesbit ederek ,korku ve kaygıları EFT tekniği ile boşalttığımızda çözüme daha hızlı ulaşmaktayız.
Sonuç olarak benim tavsiyem,farkındalığımızı arttırarak cinsel kimliğimizle barışmalı ve sevmeliyiz.Geçmişle ilgili problemlerden de zihinsel iyileşme teknikleri ile kurtulmalıyız.Bu konularda uzmanlardan destek alıp,sabırla gayret ettiğimizde Rabbimiz şifamızı verecektir.

OP.DR.SALİHA EROĞLU