ÜÇÜNCÜ GÖZDEN BİR DOĞUM HİKÂYESİ

‘her zorluktan sonra bir kolaylık vardır’

Bugün ben bir taçsız kraliçe gördüm.
Bir kahraman
Ve bir mucize…(*)

Durun durun, baştan anlatayım 🙂

Merhaba, ben Keyifli Doğum internet editörü /yazar ve EFT Master Hilâl Küçük Özdamar.

Bugün şimdiye dek yapmadığım bir şey yaptım ve güzel bir annenin doğumuna iştirak ettim.

Adına, gizlilik esasından dolayı ‘A’ diyeceğim anne, henüz yavrusuna kavuşmamışken odaya girdim. Müstakbel baba, anneye destek oluyor, masajlar yapıyor, Elif Çağlayan Ebe, annenin elinden tutuyordu. Sessizce bir yere geçip (önceden EFT çalıştığımız ) anne ve bebeğin kavuşmasına şahitlik edecektim.

Zaman hızlı ilerlemiyordu; ama zamana saygılı olmak doğumun olmazsa olmazıydı. Anne-bebeğin kavuşmasına az kalmıştı. Arada bir yanına gidip elini tutuyor, ama çokça okuyor okuyor okuyordum. Doğumuna uzaktan dualarla destek olduğum arkadaşlar olmuştu; ama bu bambaşkaydı. O ânı solumak, ânda olmak ve muhteşem kavuşma öncesi anneye birazcık destek olmak … Anlatması tarifsizmiş gerçekten.

‘VAKİT YAKLAŞIYOR’

Dayanılmaz denilen kasılmaları bazen sükunetle, bazen yüksek sesle karşılayan güzel anneye, vaktin yaklaştığını söylüyordu Elif ebe. ‘Çok az kaldı A, çok az kaldı kavuşmanıza… ‘ Masajlar, sevgi, enerji, umut, huzur … Her yer oksitosindi , hem de tamamen doğal oksitosin 🙂

Doktor Saliha Hanım doğumun yaklaştığını farkedince, doğuma geçtik. Bir candan bir can daha doğacaktı biraz sonra, bir kadın annelik makamına kurulacaktı. Bir minik cennet kuşu konacaktı annesinin kucağına.

Heyecan, aşk, zorluk ve sabır. Hepsi iç içeydi. İstanbul’a kar yağıyormuş dışarıda, oksitosinin güzelliğinden hiç farketmedik. Ya fettah, ya rahim , ‘sümessebiyli yesserah’ , dilimiz neye dönüyorsa onu söyledik. Ebe Elif, Doktor Saliha Hanım ( o bizim Saliha Ablamız) , ben , bebek , anne , sanki yekvücut olmuş, hislerimizi birleştirmiş ve o muhteşem karşılamaya hazırlanıyorduk. Her şey öyle harikaydı ki…

‘VE BEBEK GELİYOR’normal-dogum-oykumuzu-okuyun

Ve işte, başını dünya alemine uzatan minik hanım karşımızdaydı. Baba içeriye davet edildi. Henüz ismi belli olmadığı için göbeğini Saliha diye kestiler 🙂 Uzun ve zorlu bir yolculuktan çıkmıştı. Yorgun ama annesinin sesini pürdikkat dinleyen, pespembe bir cennet kuşu gelmişti.

Plasentaya teşekkür ettik.
Rahme teşekkür ettik.

Öncelikle, bu sahneye şahit olmak, bu oksitosini teneffüs etmek Allah’ın yaratmadaki ve yaşatmadaki sanatına hayran bıraktı beni. Anne bebeğin kavuşma anını görebilmek, gözlerimde hazır bekleyen coşku dolu gözyaşlarını serbest bıraktı.
(Eve gider gitmez annemi arayıp teşekkür etmeliydim.)

‘DOĞUMA AŞIK OLMAK MI ? ‘
Doğuma aşık oldum deyimini abartılı bulurdum, gerçekten aşık olunabilecek bir şey doğum. Anne bebeğin aşk dolu bakışmaları dünyada görülmesi gereken en güzel şeymiş 🙂 O ânı iki kez yaşamış olsam da 🙂)

Şimdiye değin, röportajla annelerin duygularını anlatmalarını istedim. Şimdiyse annenin gözündeki yorgun bitkin ama hayranlık dolu bakışları zihnime kaydettim… Yaşadığım güzelliğin belki %10unu anlatabildim sizlere.

Saliha bebeğin hayırlı uğurlu ve de şuurlu olmasını dileyerek çıktık odadan. Ve bir çok tebessümü ve duaları yanımızda götürerek…
Kar her yeri kaplamıştı biz çıkasıya.

—–
TEŞEKKÜR

Bence doğum gününde, ilk tebrik edilmesi gereken anneler…
‘İyi ki doğmak’tan daha mühim ‘iyi ki taşımak ve dünyaya gelmesine vesile olmak’ 🙂
Zira ilk önce bir anne doğuyor!
Onlar, başrol oyuncusu hayat filminin…
Cennetin ayaklarına serildiği kahramanlar…

Ve doğum ekibi…
Keyifli doğum ailemizin taçsız kraliçesi, Dr. Saliha Eroglu Hanım, Allah razı olsun sizden. Ne kadar çabaladığınıza elinizden gelenin fazlasını yaptığınıza çok kez şahit oldum…

Ebelerimiz, Elif Bayer Caglayan ve Pınar Türk Ballı..
Doulamız Masaj ve Nefes Terapistimiz Eğitmen Surayyo Eshankhodjaeva – Süreyya Eşanhocayeva
Ve ben Eft Master, yazar Hilâl Küçük Özdamar

Doğumlar daha keyifli hatırlansın diye varız.
Sevgiler.

(*)
(Taçsız kraliçe= Dr.Saliha Eroğlu 🙂
Kahraman = A annemiz 🙂
Mucize= Minik Saliha Bebeğimiz 🙂