Ssvd Annemizle Muhabbet :)

ssvd

Son haftasında ssvd için bize başvuran Sümeyra ile koyu bir sohbete daldık . Onlar sohbet ederken, biz de onları kayda aldık. Ortaya güzel bir röportaj çıktı. Keyifli okumalar

 Dr. Saliha Eroğlu: Nasılsın Sümeyra, nasıl oldun?

Sümeyra : İyiyim hocam, Allah razı olsun. Toparlandım çok şükür. (Yakında birkaç gebe daha vardır, yeni lohusamız Sümeyra, çıktığı yolu ve yolculuğu annelere anlatmaktadır)

Sümeyra: Ne kadar temizlediğini düşünsen de son haftalar yaklaştığında 33-34. Haftalardan sonra o korkular kaygılar yeniden açığa çıkabiliyor. O olumsuz telkinler yeniden ortaya çıkabiliyor. Diyorsun ki ben çok hazırdım, kendimi temizlemiştim, nereden geldi yine bu duygular? Son haftaların psikolojisi çok farklı. Benim çocuklarım arasında 7 yaş var. Ben nasılsa hazırım deyip kendimi bıraktım ama annelere önerim kendinizi asla bırakmayın, son ana kadar çalışmalara devam edin.

 

Yalnız şunlara dikkat edin, Kaygıyla değil, doğum sonrasını da düşünerek gebeliğinizin tadını çıkararak geçici bir süreçte olduğunuzu bilerek.. Sürekli olumlamalarla devam edin, her gün eftnizi yapın. Nasılsa hazırım deyip kendinizi salmayın.

 

Dr. Saliha Eroğlu : Son anda annen gelmişti değil mi ?

 Sümeyra: Evet. Evet yazları memlekette olduğu için annem son haftamda geldi. Normalde de kaygılı bir yapısı var. Nerde nasıl davranacağını çok iyi bilir, hayatımın her döneminde kurtarıcı gibidir benim için, açıkçası en çok desteği ondan alacağımı düşünüyordum ancak trombosit düşüklüğü ve ilk sezeryan sebebiyle o da soğukkanlı davranmakta zorlanıyordu ister istemez, kaygısını bana geçiriyordu. ‘Kızım 40 oldun artık. Olmuyorsa sezaryen olsun bak doktorun da olmaz diyormuş risk almasan’… Oysa ben Ssvd istiyordum. Ve beklemek istediğimde gözlerinden korkuyu okuyordum. Aslında ablamın doktor olusu ve sezaryen kararı alan doktorumla arkadaş oluşu da etki ediyordu duruma. Ablam da bir taraftan çok risk aldığımı, vajinal doğum diye ısrar etmemem gerektiğini soyluyordu hatta olumsuz örneklerle direncimi kırmaya çalışıyordu. ‘Bir hastam vardı zor doğum sebebiyle bebek özürlü, bir başkası spastik oldu, trombosit düşüklüğünde doğumun kontrollü olması gerekir sen aniden sancılansan dikisin açılsa kanamanı durduramazlar ’vs. O da artık kaygı sebeplerini açık açık söylüyordu. 9ay boyunca olmasından en korktuğum kaosun tam da içindeydim. Sürekli engelleniyordum çevremden. Olumsuz bütün örnekleri sıraladılar. En yapılmaması gereken şeyi yaptılar. Her ne kadar ben hazır hissetsem de, bu söylenilenler içimi bulandırdı. Vesveseler geldi sürekli. Ben tamamım ama insanlar akışa teslim olmamı engellediler. Ya bir şey olursa, ne yaparım, ömür boyu vicdan azabını çekerim diye düşündüm. Günlerce ağladım. Tam o zamanda, bir arkadaşım sezaryen oldu, bebeğin başı inmemişti.Hiç problemi yok, trombosit problemi yok, başına ciddi bir sıkıntı geldi. Kanamasını durduramadılar. Bizimkiler bunu görür belki ssvd için yumuşarlar diye düşündüm. Risk her zaman var, sezaryende de normal doğumda da risk var. Ama ben şöyle düşünüyorum; bir bebeğin nasıl ki, anneden 2 sene emme hakkı var, anne karnında durmasının da bir zamanı, bir hakkı var, bunu kendisi söylesin istedim. Artık ben annemden alacağımı aldım, artık dünyaya gelebilirim diye kendisinin karar vermesi gerektiğini düşünüyordum.

 

Dr. Saliha Eroğlu: Sen 41 de doğurdun, çok da geç değil aslında. Biz alışığız 🙂

 

Sümeyra: Ben 40 haftaya kadar başka bir doktordaydım, yolculuk onunla ilerlemeyip sezaryene dönünce size ulaştım. Saliha Hocamla konuştuktan sonra içim rahatlamıştı. Ssvdler 40-41 de geliyor genelde deyince rahatlamıştım. Hani diyorlar ya 40 hafta doldu, bebeği alalım. Kime göre doldu, neye göre, hangi standarda göre doldu? Bu önemli. Başka doktorlara da gittim, aileme durumu izah edebilmek için , orada da 42 miad aşımıdır diye söylediler. 42den sonra gelmiyorsa artık müdahele edilmesi gerekir dediler.

 

 Dr. Saliha Eroğlu: Doğumdan ne kaldı aklında?

 

Sümeyra: Müthiş bir tecrübeydi. Doğum masasına gidiyorum, hala inanamadım, acaba olacak mı dedim sürekli kendime. O güne tekrar gidebilseydim, beynimi daha kenarda bırakmayı isterdim. Daha fazla teslim olmak isterdim. Kontrolcüyüm biraz.

Dr. Saliha Eroğlu: Biraz mı ? Yine iyi doğurdun bence 🙂 Kontrolcülük doğumu zorlaştırıyor. Teslimiyeti tam yapınca işler kolaylaşıyor. Bebek daha kolay iniyor.

Sümeyra: Haklısınız, hala kontrolcüyüm hatta 🙂 Gebelere tavsiyem, Saliha abla ne derse onu yapsınlar. O neyi öngörürse, neyi tavsiye ederse onu yapsınlar. EFT de bile kendimi tam bırakamadım gerçekten Arzu Hanımla çalıştık. Biyorezonansı da kesinlikle tavsiye ederim, trombositler yükseldi. Gerçekten çok iyi geldi, hatta biyorezonansta başladı düzenli kasılmalarım. 39dan beri kasılmalarım ve ufak açılmam vardı aslında. Beynim bir türlü kontrolü elden bırakmadığı için bir türlü başlamamıştı doğumum.

 

Dr. Saliha Eroğlu: Beni arıyor 40. Haftada size gelebilir miyim doktor hanım diye :)) Çok da yoğundum ama haydi gel bir bakalım dedim. Nasibi varmış.

 

Sümeyra: Hiç umudum yoktu, son haftada gitmişim kabul etmez herhalde dedim ama Allah razı olsun yakından ilgilendi. Hem yoğun hem de 30. Haftadan sonra almadığını okumuştum sitede.

Dr Saliha Eroğlu : Hastayı yakından tanımak mümkün olmuyor. Bu yüzden pek tercih etmiyoruz. Hastayı zihnen ve bedenen doğuma hazır hale getirmemiz gerekiyor ki, doğumda da aynı dili konuşalım . Bu yüzden tercih etmiyoruz pek.

 

Sümeyra: Ben de zor biriyim, bunun farkındayım. Diğer doktorda 40 a kadar gelip planlı sezaryen isteyince, Saliha Hocama müracaat ettim. Bu vakte kadar sessizce kenarda bekleyen esimden de beklemediğim bir çıkış gördüm. Sezaryeni kabul et diyeceğini beklerken Saliha hocamla konuştuktan sonra ‘Sabah ilk is eft ve biorezonans randevularını al hayatım’ , dedi ve en büyük destekçim oldu. Planlarımızda olmadığı halde doğuma dahi girdi, doğum sancıları çekerken eşim ve doulam Esra Bozkurt ile Suadiyede yürüyüşümüz, esimin sükunetle yanımda durusu hayatımın en güzel anılarından oldu. Oysa Saliha hocam doğum başlamış deyip hastaneye yönlendirir diye bekliyorduk daha zamanı olduğunu söyleyip dışarıda vakit geçirmemizi tavsiye ettiği için ayrıca Saliha hocama teşekkür ederim:)

 

Dr. Saliha Eroğlu: Rica ederim, babaların desteği önemli tabi ki.

 

Sümeyra: Tabi bu süreçte tam teslim olmayınca epidurale gerek oldu. Kendimi çok sıktığım için,saatlerce sancıya rağmen 5 cme kadar ilerlemiştim, bu yüzden epidural çok iyi geldi. Kendimi sıktığım için ilerlememişti, hafif epiduralle hemen 9cm e geldi açıklığım.

 

Dr. Saliha Eroğlu: Sezaryen olmaktansa epidural olmak tercih edilmeli. Herhangi bir baş ağrın sıkıntın oldu mu?

 

Sümeyra: Hiçbir sorun olmadı hamdolsun, işim rast gitti. Çok güzel geçti. Allah sizden razı olsun. Dr. Saliha Eroğlu: Dualar iyi geliyor, teşekkür ederim, Allah sizden de razı olsun. Bonusları topluyoruz sayenizde. (Gülüşmeler .. )

 

Sümeyra annemize bebeğiyle keyifli günler dileriz.

 

woman-and-baby-isolated-vector-symbol_150513923