ŞEYMA ANNEMİZLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ

ŞEYMA ANNEMİZLE KEYİFLİBİR RÖPORTAJ

– Hayırlı olsun bebeğin. Nasıl ulaştın Keyifli Doğum’a, Saliha Hanım ile nasıl tanıştın?
– Teşekkür ederim Hilal abla. Başka bir hastaneye devam ediyordum. Randevu aldım kontrol için ama doktorumun işi bıraktığını öğrendim. Saliha ablaya da hep gelmek istiyordum aslında. Ama bazı şartlar nedeniyle bir türlü nasip olmadı. Doktorum da işi bırakınca bana da fırsat doğdu. Eşimle konuşup, Saliha ablayla tanışma kararı aldık.

32.haftamda geldim. Her şey güzel gitti. Ben SSVD istediğimi söyledim Saliha ablaya. O da benim yapımın uygun olduğunu, daha önceki doğumumda 9 cm açıklığa ulaştığımız için yapabileceğimi söyledi. Devam ettik.
– Ne gibi çalışmalar yaptınız?
– Sonra Süreyya abladan EFT aldım. Sonra sizden… Saliha abla bana nasıl bir doğum hayal ettiğimi, bunu yazmam gerektiğini, gelecek EFT’si yapmamız gerektiğini söyledi. Onun öncesinde doğuma hazırlık eğitimi aldım Pınar Ebe’den ve benim için gerçekten çok yararlı oldu. Hiçbir şey bilmiyormuşum daha doğrusu. Mutlaka eğer SSVD ve sezaryen de isteyen hastalar olursa doğuma hazırlık eğitimi almalı. Ben çok faydasını gördüm. Sizinle yaptığımız gelecek EFT’sinin çok çok çok faydasını gördüm. Çünkü hayalimdeki doğumu size anlattığımda, o yönde EFT yaptık ve birebir aynı şekilde işledi doğumum.
– Gelelim, doğum hikayesine…
– Açıkçası, ben hep gece sancılanmak istiyordum. Kızım vardı ve bana oldukça düşkün. Onun açısından problem olsun istemiyordum. Akşam saatlerine doğru sancılarım başladı. Saate baktığımda aslında düzenli olduğunu gördüm. Sonra işte annemdeydik eve geçtik, kızımı uyuttum bir duş aldım. Dalgalar , 15 dakikada bir filan geldi. Hemen Pınar Ebe’yi aradım. O da hastaneye geçin, ben geliyorum, dedi. Neyse geçtik, muayene oldum. Ama daha çok başındaydık. Bebeğin başı bile inmemişti. 1 cm açıklık vardı. E biraz canım yanıyordu biraz moralim de bozuldu ama hep içimde umut vardı neticeye ulaşacağız bir şekilde diye. Sonra Saliha ablayla telefonda görüştük. İstersen kal istersen eve git, dedi. Ben kalmak istemediğimi söyledim. Eve geçtik. Annem bizdeydi, kızım hala uyuyordu, rahattı. Dedim siz yatın, ben takılıyorum böyle salonda devam ettik öyle. Baktım artık sıklaşıyor 5 dakikaya iniyor. Tekrardan Pınar Ebe’yle görüştüm. Hastaneye geçtik eşimle ben. Bebeğin başı hala inmemişti fakat 4 cm’e kadar açıklık olmuştu. Pınar Ebe henüz gelmemişti. Orada mevcut bulunan ebe merdiven inip çıkmamı söyledi. Merdiven inip, çıktık vs. Saat 4’te iyice sancılarım sıklaşmaya başladı. Süreç başlamış oldu böylece. Odamız çok keyifliydi, çok güzeldi.

Işıkları kapattık, mumları yaktık. Çeşitli yağlarla Pınar Ebe bana masaj yaptı. Tabi ki süreç keyifli ama oldukça da zordu. Özellikle de sıcak duş beni çok rahatlattı. Pilates topunun üzerine oturarak… Çok çok çok açıklığa ulaştı böylece. Bebeğin başı aşağıya inmişti ama hala su gelmemişti. Sonra Pınar Ebe keseyi açtı. Sonra ağrılar tabi daha fazla olmaya başladı. Artık ben ”yapamayacağım, dayanamayacağım”, falan demeye başladım. Artık sona yaklaşmıştık. Bebeğin başına dokunabiliyordu ebe. Sonra doğumhaneye geçtik. Tam ben doğumhaneye geçerken Saliha abla da asansörden indi. Orada buluştuk. Saliha ablayı görünce tabi çok rahatladım. Pınar Ebe’nin yanımda olması da bana gerçekten büyük bir rahatlık verdi. Onu görünce çok rahatladım. Sonra doğum masasına çıktık baktı ki geliyor. Öyle bir mucize ki kadın gerçekten o ıkınma hissini Allah veriyor ve hiçbir müdahale olmadan sadece son anda bebeği rahat ittirebilmem için bir ağrı için damar yolu açıldı. Hiçbir müdahale olmadan çok güzel bir şekilde bebeğim dünyaya geldi. Hemen kucağıma verdiler. İşte çok güzeldi yani gerçekten…

– Annelere ne tavsiye edersiniz? SSVD düşünen annelere tavsiyelerin neler? Çünkü eğitim çok yaygın değil sadece sezaryenden sonra normal doğum yapmak istiyorum, diyorlar. Bunun için neleri göze almalılar?
– Doğuma hazırlık eğitimini kesinlikle almalılar. Ben bunun çok çok çok faydasını gördüm. Bir de gelecek EFT’si gerçekten çok işe yaradı. EFT’yi nasıl yaptıysak artık bilinçaltıma nasıl yerleştirdiysem onu aynı şekilde doğumum gerçekleşti. Sonra tabi teslim olmak. Ben hep dedim ki bebeğim bir şekilde dünyaya gelecek. Onu en güzel en iyi şekilde dünyaya getirmek istiyorum, dedim. Allah da istediğimi nasip etti. Çok dua ettim, duanın da büyük faktörü var. Annelere tavsiyem bu. Tabi ki doktorun ve ebenin tavsiyelerine uysunlar. Tavsiye ettikleri şeyleri mutlaka yapsınlar. Spor, egzersiz,beslenme, yürüyüş vs gibi. Annelere tavsiyem bu.
– Bebeğini keyifle büyütmeni diliyoruz.
-Teşekkür ederim.