Nuray Annemizle Röportaj :)

Uzun ve yorucu bir sürecin ardından, Nuray Anne, bebeğini alıp kontrole geldi . Ben de hemen boş bir vaktinde kendisiyle röportaj yapıverdim 🙂 Keyifli okumalar 🙂

-Merhaba Nuray,Seni tanıyabilir miyiz?

-Merhaba, Ben Nuray , artık bugüne bugün  2 çocuk annesiyim. İki kız annesiyim . İkisi de normal doğumla dünyaya getirdim.

-Keyifli doğumla ve Saliha Hanımla nasıl tanıştın ?

-Size görümcem vesilesiyle ulaştım, kendisi size geldi, eft yaptırmıştı. Rahatladığını söylemişti. O dönem bir yakınımın başından kötü bir doğum hikayesi geçmişti.Bu konuda eft terapisi aldım. Sonra gebe kalınca buraya geldim, iyi ki gelmişiz. J

-Gebeliğin nasıl geçti?

-Bu gebeliğim çok rahat geçti diperine nazaran. O kadar rahattım ki, bazen randevuları unutuyordum J Artık bir gel diye çağırıyordu Saliha Abla . O kadar unutuyordum.

-Peki eft lerden gördüğün faydaları bizimle paylaşmak ister misin?

-İlk eft’yi, yakınımın başına gelen kötü doğum hikayesi sonrasında yaptık. Bir de doktorum doğuma gelemezse, yetişemezse diye korkum vardı. Saliha Abla o kadar netti ki; ‘ben sana doğuma yetişirim diyemem , söz veremem , bununla ikimiz de imtihan oluruz,. Sana gelirim dediğim an, yolda bir kaza geçiririm, trafik olur ya da sen gidemezsin. Ben sana bu konuda söz veremem ’dedi. Bana o kadar kesin konuştu ki, buna ikimizin de inanmak zorunda olduğumuzu ifade ettiğinde ben de, olmazsa olmuyor, dedim, hak verdim kendisine. Onun rahatlığını yaşadım aslında.

İlk doğumda doktorum, doğumun gece olması halinde gelemeyeceğini söylediği için aslında, bende bir fobi haline gelmişti. Bende ciddi bir korku idi. Saliha Abla da , ilk etapta söylemese söylemeyebilirdi. Bunun sözünü kimseye veremem, dediği için aslında kadere teslim olmayı öğretti bana. Korkumdan da eser kalmadı.

Gebeliğimde , başka bir yakınımın doğumundan etkilenme konusunda da, Saliha  Ablada birkaç cümle var, terapi etkisi yapıyor.O, onun imtihanı , orada kalmayalım’ dedi ve benim için o olayın etkisi tamamen yok oldu. Herkes öyle olacak diye bir şey yok,’’ dedi. Aslına bakarsanız bunu bir çok kişi söylüyordu ama bunun eft ile söylenmesi, benim daha kolay ikna olmamı sağladı.

-Telkinler sayesinde bilinçaltı bir ayrıştırma yapabiliyor, kategorizasyon yapıyor… 

-Mutlaka … Onun verdiği pozitif enerji, o ferahlık mı ya da doktoru kendine yakın görmekle ona kendini teslim olmak mı , bilmiyorum. Ama aştım çok şükür 🙂

-Gebelik nasıl geçti.

-Gebeliğim zaten çok rahat geçti. Yedim, içtim, yürüdüm… İlk gebeliğimde koltuktan bile kalkmaya korkardım bir şey olacak diye. Bu kızımın gebeliği her şeyiyle rahattı.

-Gebelikte bebekle bağlanma problemin vardı yanılmıyorsam, onu aşabilidin mi?

-Gebeliğin başında yakınımın yaşadığı sorunlu  doğum nedeniyle, keşke gebe kalmasaydım, şimdi olmasaydı  vs. dedim. Bebekle bağlanamadım bir türlü . Evet, bir de bebeğin gelişme geriliği olunca Saliha Hanım, bu durumu beğenmiyorum, sende bir şey var dedi. Sonra seninle (Hilal Küçük Özdamar ) birlikte eft çalıştık. EFT’den önce neredeyse hiç hissedemiyordum kızımı, ‘sıfır his’ idi.  Epeyce duygu boşalttık. Eftden sonra bebeğimi hissettim, ona bağlandım, bir bebeğim olacak benim diyebildim; hatta seans çıkışı gidip ona kıyafetler aldım.

-Ooo çok güzel… Küçük hanımın dünyaya geliş serüveni nasıldı ?

– Doğuma yakın da çok güzeldi. Dimagesoğum sürecim ve doğumum çok güzeldi, çok kolaydı. Doğumum çok güzeldi. Hatta hastanedeki ebe bu kadar rahat olmama şaşırdı. Doğum öncesi stresli olmam bekleniyordu herhalde ama ben gülüp eğleniyordum sancı aralarında. Saliha Abla da çok rahattı.

Gittiğimde 7-8 cm açılmam varmış, Saliha Abla ile sohbet muhabbet derken doğum anına ulaştık. Sabah ezanını bekleyecek bu kız herhalde dedik, dediğimiz gibi de oldu. Sabah ezanında doğdu Asya’m.

-Bebek bekleyen annelere tavsiyelerin neler Nuray?

-Ben en çok hatayı kendi içimde yaşamakla yaptım sanırım. Eşimle bile paylaşamadığım korku kaygılarım vardı. Ben bu bebeği neden istemiyorum, niye bağlanamadım diye kendi içimde çatışıp durdum hep. Aslında paylaşmam gerekiyormuş, bunu anladım bu süreçte. Hep içime attım, içimde yaşadım. 8. Aya gelene kadar hep kendimle cebelleştim.

Hamilelilere , ufacık bir sorunu bile olsa, arkadaş, eş anne, doktor veya terapistle görüşüp paylaşmalarını öneriyorum.

Ayrıca , homeopatinin ve biyoenerjinin de faydasını gördüm. Nefes teknikleri ve daha bir çok şey, doğumumu kolaylaştırmama yardımcı oldu.

Arzu Hanımın yaptığı biyoenerji sayesinde 3 gün süren ve dayanamadığım baş ağrısından kurtuldum. O zamana kadar biyoenerjiye inanmıyordum, bu vesileyle gerçekten inandım. Teşekkür ediyorum her şey için.

Korkulardan kaygılardan uzaklaşarak kolay bir doğum yapabilir anneler ancak. Herkese koyla ve sağlıklı ve de en önemlisi keyifli bir doğum dilerim.

Sevgiler.

Röportaj : Hilâl Küçük Özdamar