Lohusa Farkındalığı ve Meryem Suresi !

lohusaaaaaa

Kur’an;bireysel, toplumsal,hukukî, ahlâkî, iktisâdî , rûhî yönden ve daha pek çok yönden insana dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak için indirilen ayetlerle doludur. Kur’an, gönüllere, gözlere, kulaklara , ruhlara şifadır. O’na iman eden, onunla yaşayan dünyanın sadece bir istasyon olduğunu ve aslında ruhumuzun bundan önce de başka başka istasyonlarda beklediğini farkeder. Ve öncekilerin başına gelenlerle imtihan olabileceğini idrak eder. Doğum ve lohusalık da onlardan biridir.

Kur’an-ı Kerim’de Meryem Suresinde, Hz. İsa (as)’nın doğum sonrası şöyle anlatılır:
26. “Artık ye, iç, (oğlun dolayısıyla) gözün aydın olsun! Eğer insanlardan birini görürsen: ‘Ben, Rahmân için (susma) oruc(u) adadım, bugün hiçbir insanla asla konuşmayacağım’ de.”
hqdefaultRuhu’l Beyan tefsirinde bu ayet şöyle tefsir edilmiştir:
Gözün aydın olsun,yani gönlünü rahat tut, seni üzen ve sana gam veren şeyleri kalbinden at.
Kaşifi şöyle der: Ayette geçen ‘gözün aydın olsun ifadesi, ey Meryem, çocuğunla gözün aydın olsun anlamındadır.
Hz. Meryem’in insanlara karşı susmakla emrolunmasının sebebi, ahlaksızlıklarla mücadele etmenin ve tartışmanın kötü oluşudur. Hz. İsa’nın sözüyle yetinilmesi ise, itham edenin ithamını ve onun günahsız olduğunda şüphe edenin şüphesini ortadan kaldırır. Allah Teala, İsa vasıtası ile onun günahsız olduğunu ortaya koymak istedi. O zaman İsa henüz beşikte idi. Ayette sefih karşısında sükut etmenin gerekli olduğuna da işaret vardır.
(Ruhu’l Beyan Tefsiri)
Ayet çok açıktır. Lohusa, yorgundur, acıkmıştır ve susamıştır. Bebekle meşgul olurken yemek yapmaya, hatta yemeye bile vakit bulamamış olabilir. Bu ayet lohusa ziyaretini aslında çok güzel anlatmaktadır. Lohusa ziyaretinde anneye yedirilmeli, içirilmeli ve olumlu cümlelerle müjdelenmelidir. Lohusa ziyaretinde ikram beklemek yerine, hizmet edilmeli, annenin yükü hafifletilmelidir.
Lohusaya bakan aile büyükleri de, annenin bebeğine alışma ve bağlanma sürecine yardım etmelidir. Bebek annenin yanında tutulmalı, anneye hizmet edilmelidir. Yedirilmeli, içirilmeli ve devamlı pozitif telkinlerle anne desteklenmelidir. Lohusanın bu süreçte mümkün mertebe konuşturulmaması , gebelikten anneliğe geçiş sürecini hafif atlatmasına yardımcı olur. Çünkü anne, lohusalıkta içine döner.
Bu dönemde, hormonlar labildir. Ruhsal iniş çıkışlar, ağlamalar doğaldır. Lohusanın üzerine gidilmemeli, pozitif desteklerle bu süreci kolay geçirmesine yardımcı olunmalıdır.
Babaların da bu dönemde sabırlı olmaları, anneye duygusal ve fiziksel destek olması evlilik sürecine olumlu yansıyacaktır.
Lohusalıkta yaşananlar, alt bilinç kayıtlarına canlı yazılır. Lohusa kendine destek olan kişilere, ömür boyu dua eder. Bu dönemde kendisini üzenlere de , öfke üretir. Bu dönem ilişkilerin iyileştirilmesi için nimet kabul edilmelidir.
Örneğin; kayınvalide-gelin çatışması yaşayan bir gebemde ilk gebeliğinde, doğuma hazırlık eğitiminde, aileye bunları anlatmıştım. Kayınvalide harfiyyen uyguladı. Gelini yatak odasında, bebeğiyle baş başa bıraktı. Yatak odasına sandalye koymadı. Ziyaretçiler selam verip salona geçtiler. Salonda misafirleri ağırladı ve gelini negatif telkinlerden korudu. Doğum sonrası, ilişkilerinde çok net bir iyileşme oldu. Genç annemiz, kısa bir süre sonra ikinci kez gebe kaldı. Gebeliği ağır geçti, kayınvalide ilk çocuğunun bakımında çok destek oldu. İlk gebeliğinde ‘kayınvalidem benim oturduğum siteye neden taşındı’’ diyerek üzülen annemiz, ikinci gebeliğinde ‘iyi ki taşınmış ’ dedi. Birbirleriyle doğru iletişim kurmayı da bu vesileyle öğrenmiş oldular. Annemiz şimdi üçüncü çocuğuna gebe 🙂
Sevgiyle kalın.
Op. Dr. Saliha Eroglu