Keyifli Doğum Röportajları-5 Şirin Anne’nin Ssvd Doğumu

Meryem 2in Keyifli Doğum Hikâyesi

 

Keyifli doğum röportajlarının 5. si geldi…

-Merhaba, hayırlı olsun bebeğin, seni tanıyabilir miyiz?
-Merhaba , ben Şirin, ikinci bebeğimi ssvd ile, Dr. Saliha Eroğlu ile dünyaya getirdim. Saliha Hanımla çok zevkli, çok keyifli, beklediğimden çok daha güzel bir doğum geçirdim.

-Peki, nasıl ulaştınız Saliha Hanıma?
-Ssvd facebook sayfasındaki önerilerden dikkatimi çekmişti, sonra sayfada sizin (Hilal K.Özdamar) bir gönderinizi görmüştüm, ben bu kadar kapsamlı çalıştığını bilmiyordum . O bilgilendirmenizden sonra sizinle istişare ettim ve vesilenizle keyifli doğumla tanıştım.
-Karar verme sürecinde istişare etmiştik evet. İyi ki gelmişsin , güzel bir şeye vesile olmuşuz demek.
-Keşke kontrole biraz daha fazla gelme imkanım olsaydı. Araya Ramazan girdi diye pek gelmek istemedim, bir de doktor fobim vardı galiba, ilk bebeğim doktora çok gittiğim için sezaryen oldu gibi geliyordu. O yüzden buradaki muayenelerimi aksattım.

-Doğum nasıl başladı?
-Doğum, ilk olarak sularımın gelmesiyle başladı. Ama keşke, kasılmalarımın olmadığı dönemde biraz dinlenseymişim. Ben hep öyle gidecek zannettim. Sancılar, nişan derken, gece 12 gibi başlayan sancılarla, sabah 9 a kadar 3 cm açıklık olmuş. Doktor hanımla birlikte hastaneye geçtik. Süreç biraz yavaş ilerledi. Gece 11 gibi doğumumuz olur dedi Saliha Hanım, eşim de hayır 00.01 ‘de doğsun benimle aynı olsun doğum günü dedi. Eşime kızdım, hayır sus, dua yerine geçecek , bir an önce doğsun dedim. Hatta Saliha Hanım, ben Rizeliyim, o da Giresunlu, ikimizde de Karadeniz inadı var. Benim dediğim olacak dedi, gülüştük. Vee bebeğim 10 Temmuz saat 23.55 ‘te dünyaya geldi. Babası 5 dakikayla kaybetti 🙂

-Bebeğinle ilk kavuşmanız nasıldı?
-Tarif edilemez bir rahatlama, bir gevşeme geldi. Doğum yaklaşırken biraz takıldı, sezaryenden bile söz edildi ; ama sağolsun öyle hareketler öyle egzersizler yaptık ki, hami başkası olsa, eminim kesinlikle o kadar uğraşmazdı. Homeopati de yaptı, sancılar yavaş geliyordu. Verdiği suları içmem, sancılarımı arttırdı. Çok güçsüz kalmıştım, destek verdi. 10 cm açılmaya rağmen Bebek rotasyonu sağlayamamış. Kanala dümdüz girse balık gibi kayacak, ama hafif bir açıdan dolayı hayatımda yapmadığım aerobik hareketlerini yaptım ; ama şükürler olsun normal doğumla yavruma kavuştum. Saliha Hanım vesile olmasaydı, o kadar uğraşmasaydı hayatta normal yapamazdım. Allah, Doktor hanımdan dünyada ve ahirette ebeden razı olsun, o kadar çok emek verdi ki… İnanılmaz bir performans sergiledik birlikte.

-Eft çalışma şansın oldu mu ?
-Evet, doğum hikayemi çalıştık Pınar Ebeyle. Ve iyi ki de çalışmışız. Hayatımda bir kere, affetmeyi öğrendim. Doğum hikayem üzerinden yıllar geçmesine rağmen olanca haliyle canlıydı. Aslında o duygular yerli yerinde durduğu için çyleymiş. Canlı canlı hissediyordum o sezaryen hikayemi. Ama eft den sonra, hiçbir şey hatırlayamaz oldu. Ne doktorlarla yaşadığım negatif diyalog, ne ameliyathane korkum… Anlatmaya başladığımdan itibaren, o anki hissiyatıma gidebiliyordum. Eft’den sonra bu hisler kayboldu. Tamamen salmayı öğrenememişim, onu da tam ıkınma anında farkettim. Ama inanılmaz rahatladım. Pınar Hanım, Eftden sonra, alışveriş yapma, ağır iş yapma , eve gider gitmez uyu demişti. Baş ağrın olacak demişti.Bol bol su iç demişti. Eve gittim, hem baş ağrım vardı, parmağımı kaldıracak halim yoktu. Çok garip bir hal içindeydim.

-Bilgisayarın kendine format atması gibi .
-Evet, dinlenip kalktıktan sonra, çok rahatladım. Dinçleşmiş rahatlamış bir haldeydim, Saliha Hanım , bilinçaltının yerleşmesi 1 ayı bulabiliyor demişti. Bir sonraki gün bile doğumumu hatırlamaya çalıştım ama hiçbir şey kalmadığını fark ettim. Bu kadarını beklemiyordum. Bende hiç izi kalmamıştı eski doğum hikayemin. Sadece bir vuruş tekniğinin bu kadar etkili olması, inanılır gibi değil.

-Doğumu bekleyen anne adaylarına, özellikle ssvd annelerine mesajın nedir?
– Kendilerini bırakmayı öğrensinler. Saliha Hanımın teknikleriyle mutlaka tanışsınlar. Ben hepsini deneyemedim. Sonradan pişman oldum. Neden bunları önerdiğini doğumda anladım. Dorn terapi, biyorezonans, homeopati, emo, eft… Bu terapiler için gebe olmaya da gerek yok sanırım, sonra da deneyebilirim. Saliha Hanımla olan bu bağımın devam etmesini istiyorum…

-İstesen de kopmuyor zaten, sütlü tatlılar grubumuza alıyoruz seni. Ben de o bırakamayan annelerdenim biliyorsun.2013’te doğum yaptım biliyorsun, alışkanlık yapıyor Saliha Abla, bırakamıyorum ( gülüşmeler)Saliha Abla, bir abla. Aradaki mesafelerin kalkması daha kolay teslim olmayı sağlıyor belki de. Doğumda salgılanan oksitosin hormonu anne bebek bağlanmasıyla birlikte ekiple de bir ünsiyet kuruyor aslında .

-Evet, doğuran kadınların doktoruna bu kadar bağlanmasını anlayamazdım hiç, sonrasında ne oluyor da hala iletişim kuruyorlar diye. Alt tarafı 1-2 gün vakit geçiriyorsun, ne oluyor da bu bağlanma oluyor diyordum. Şimdi neden öyle dediklerini anladım. Çok farklı, çok anaç birisi , hiç lafını esirgemiyor, olacak neyse söylüyor; ama sonuna kadar verdiğiniz karara saygı gösteriyor, onu onaylasa da onaylamasa da.Her türlü desteği gösteriyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum tüm annelere. Herkese keyifli doğumlar dilerim.

Röportaj: Hilâl Küçük Özdamar