Keyifli Doğum Röportajları-3

Canan Anne ile Keyifli Doğum Sohbeti


images (4)

-Hayırlı olsun bebeğin,  nasıl tanıştınız keyifli doğumla?

-Teşekkür ediyorum. Görüştüğüm doktor hastane değişikliği yapmıştı, gittiği hastanede ancak sezaryen yapacağını söyledi, ssvd şansım böylelikle yok olmuştu. Böylelikle yeniden doktor arayışına girdim. Karşıda bir doktor 10 cm ile sezaryene girdiğim için, aslında sen normal doğum yapmış sayılırsın dediğinde yeniden umutlandım.

Anadolu yakasında bir doktor aradım, o arada www.keyiflidogum.com sitesinden doğum hikâyelerini okudum, doktor hanıma gelmeye karar verdim.

-Doğuma nasıl hazırlandın?

-Süreyya Eşanhocayeva ile transformal nefes çalışması yaptık. Eft yaptık. Eft benim bebeğimi kabullenmemi sağladı. Erken denilebilecek bir zamanda, plansız bir gebelikti bu bebeğim. Öğrendiğimde çok ağlamıştım. Ama eft bebeğimi içselleştirmemi sağladı. Ağladım ve boşaldım. Çok büyük rahatlama geldi. Olumlamalar da çok faydalı oldu.

Sonrasında doğum eğitimi aldık.

-Doğum eğitiminde yaşadığın farkındalıklardan bahseder misin?

-Mesela, hormonların belli zamanlarının olduğunu, doğru anı yakalarsan, doğum kasılmalarını daha kolay karşılayacağımı öğrendim. Hormonlar doğumda çok aktif oluyor çünkü. Oksitosin , endorfin , adrenalin… Sonra doğru nefesi öğrendim, hayatıma uygulamaya gayret ettim. Kasları, sempatik ve parasempatik sistemi öğrendim. Kasların hangilerinin benden bağımsız çalıştığını, hangilerini kontrol edebildiğimi öğrendim. Zihnimde gebenin hep yattığı bir profil vardı, aslında hareket etmenin, gezmenin sürece etkisinin daha çok olduğunu öğrendim. Güzel bir eğitimdi.

-Doğum sürecin nasıl oldu=?

-Doğum sürecimde, Saliha hocam umredeydi. O yokken yerine emanet ettiği doktora muayne oldum, bebeğin suyunun bittiğini söylediğinde şok oldum. Hiç beklemiyordum. Suyumu arttırmaya çalışıyordum o aralarda. Kalp atışları iyiydi. Hastaneden çıktık. Düşünüp Saliha Hocam ve Aylin Atakır Hoca ile de görüştükten sonra sezaryen olmaya karar verdim.

Tam da burada , sürece teslim olabildim, eft ve eğitimler sayesinde. Zihnimde hiç soru işareti yoktu , neden sezaryen oldum, diye hayıflanmadım. Gerçekten hiç suyu kalmamıştı bebeğin. Normal doğum olup benim ve bebeğim  için travmaya dönüşeceğine, doktora teslim olmayı seçtim.

Saliha Hanım umrede olduğu için sezaryen kararını duyunca ilk etapta bocaladım. Hem Saliha hocamla irtibat halindeydim, hem de beni emanet ettiği doktorla yaptığım görüşmelerde, beni doğru ellere emanet etmiş dedim.

Sonraki süreçlerde gönlüm mutmaindi. Benim için bir sorun olmadı.

-Bebeğinle nasıl kavuştunuz?

-Genel anesteziyi tercih ettim, o dikiş anlarını vs duymak istemedim. Ama bebek çıkınca ben uyurken göğsüme yatırmalarını rica ettim doktor hanımda. Bebek doğar doğmaz bebeği göğsüme koymuş sağolsun.

 

-Son olarak anne adaylarına tavsiyen ne olur?

-Normal doğumu zorlayın, eğitim alın ya da kendiniz kendinizi yetiştirin. Farkındalık oluşturun, algınızı geliştirin, keyifli olmaya çalışın. Korkularınızdan kurtulun.  Eft gibi terapileri muhakkak alın, ben kendime itiraf edemediğim bir çok şeyin farkına vardım ve onlardan özgürleştim . Doğumunuz nasıl olursa olsun, keyifli olmayı ve keyifli kalmayı öğrenin.

-Teşekkür ederiz, sağlıkla büyüt bebeğini

-Ben teşekkür ederim, tüm keyifli annelere sevgiler.

Röportaj: Hilal Küçük Özdamar