Keyifli Annemizle Röportaj

bebe-300x186Ramazan ayının son günlerinde doğum yapan Sude annemiz kontrol için Dr. Saliha EROĞLU ile randevulaşmıştı. Ben Hilal Küçük Özdamar, taze annemizi bulmuşken kısacık bir röportaj yapayım dedim siz anneler için  🙂 Faydalanmanız dileğiyle, keyifli gebelik ve keşkesiz bir doğum dilerim tüm güzel annelere …

-Merhaba Sude, nasılsın

-Çok şükür, iyiyim, güzel bir doğum yaşadım. Saliha Hanımla olması çok güzeldi benim için büyük şans.

-Saliha Hanım ile nasıl tanıştın?

-Kendisiyle ssvd yapan iki arkadaşım vesilesiyle ismini duydum . İlk doğumumu Amerika’da yapmıştım. İlki normal olmasına rağmen görüştüğüm diğer doktorlar bana sezaryen yaparlar gibi geldi. Arkadaşlarımın ssvd yapması sonrası ben de keşkesiz ve keyifli bir doğum için Saliha Hanım’ı tercih ettim..İyi ki de böyle bir karar almışım…

-Gebelik sürecin nasıldı, eft den fayda gördün mü ?

-Ben daha çok zihin merkezli biriyim, mesleğim de icabı eft bende pek etkili olmadı. Bir de ilk doğumdan travmam yoktu. Mesleğim gereği psikolojiyle ilgileniyorum ve uzun zamandır kendimle meşgulüm, bu yüzden hazırlık sürecinde çok zorluk çekmedim. Eftyi yaptırıp faydasını gören arkadaşlarım doğumlarını çok kolay yaptılar ama buna şahit oldum. Bende daha çok emo ile çalıştık, o da bende etkili oldu ve lohusalık sürecimde rahatlamamı sağladı, tavsiye ederim…

-Doğum eğitimleri -ikinci vajinal doğumunu yapmış bir anne olarak söyler misin?- faydalı oldu mu ?

-Evet , Zeynep Kamil Hastanesi’nde Özlem Karabulut Ebenin eğitimlerine katıldım. Kesinlikle çok faydalı bir eğitimdi. İlk doğumumda hiçbir şey bilmeden doğum yaptığımı fark ettim. İkinci vajinal doğumum olmasına rağmen eğitim çok faydalıydı. İlk doğumunu yapacaklara veSSVD annelerine kesinlikle tavsiye ederim. Bilerek bir işi yapmak daha kolay oluyor.Eğitimde öğrendiklerim, doğum sürecini DAHA DA KISALTTI !

-Nasıl bir katkısı oldu, biraz daha açar mısın ?

-Önceki doğumumda hep ters giden bir şeyler olduğunu düşündüm, ne olacağını ve ihtimalleri bilmediğimden korkuyordum. Sancı geliyor, acaba iyi bir şey mi, bana ne olacak diye düşündüm hep.

Eğitimden sonra ikinci vajinal doğumumda başıma ne geleceğini her haliyle biliyor ve adını koyabiliyordum. Evet şimdi şu aşamaya geldik vs .. Şu süreçteyim şimdi nefes almam gerekiyor … Hiç kaygılanmadım mesela. Evet iyi gidiyorum diye telkinde bulundum kendime sürekli. Doğum esnasında da kesinlikle çok faydası oldu. Ebeyle aynı dili konuşmuş olduk, süreç kısaldı. Verdiği yönergeleri harfiyen uyguladım neden bahsettiğini anlıyordum çünkü, bu yüzden doğum eğitimi şart.

-Doğum süreci nasıldı

-sahurdan sonra başladı sancılarım, 15 dakikada bir başladı , giderek sıklaştı. Sonra ebemi aradım, doğumun başladığını anladım. Suya girmelisin dedi, yalancı ağrıysa geçer , devam ederse haberleşelim dedi. Ebem, eve geldi, açılma var, haydi hastaneye dedi. Dalgalar dayanılmaz olunca, o süreci daha rahat atlatmak için epidural tercih ettim, gerçekten benim için büyük rahatlıktı. Çok az vuruldu bedenim tamamen uyuşmamış oldu. Biraz hissedeceksin dediler, hissetmezsen süreç uzar demişlerdi, son anda çıkımda bebeği hissedebildim ve ıkınabildim, yoğun sancıları bu şekilde atlatabilmiş  oldum hem de .   Geriye baktığımda bence güzel ve keyifli bir doğumdu.

-Peki ilk kavuşma nasıldı?

-Çok güzeldi ! Yabancı biriyle karşılaşıyorsun, ama onu çok seviyorsun , aslında o tanıdık biri. Garip ve güzel bir duyguydu. Tentene temas yapabildik. Harikaydı. Uzun sürmedi fazla , dikişlerim olduğu için ama sonrasında onu da telafi ettik. Hastane süreci de çok güzeldi, doğum sonrası  biraz sıkıntılar oldu emzirme ve dikişlere ilgili ama hamdolsun onlar da geçiyor.

-Annelere bir mesajın var mı ?

-Eğer benim gibi ağrı eşikleri düşükse epidural öneririm. Aslında sürece teslim olmak en güzeli. İnat edip süreci aksatmaktansa en güzeli teslim olmak ve akışa kendini bırakabilmek. Keyifle hatırlamak varken travmatize olmamak da gerekiyor. Gerekli olsaydı sezaryen de olurdum, elimden geleni yaptım ve bebeğime kavuştum.. Çok mutlu ve keyifli bir lohusayım.

Olabildiğince rahat olsunlar, doğumu rahim ve bebek yapıyor zaten. Kontrolü bırakıp teslim olsunlar. Allah’a teslim olsunlar, doktora teslim olsunlar. Eğitim alsınlar mutlaka, anne müdahale etmezse doğum daha kısa sürüyor emin olsunlar. Eğitim ve Güven … Teslim olmak bir de….

-Teşekkürler, bebeğini sağlıkla büyüt.

-Ben de Doktor Saliha Eroğlu ve keyifli ekibine teşekkür ederim…

 

Röportaj: Hilâl Küçük Özdamar

hilalozdamar@gmail.com