Keyifli Ailemizle Muhabbet :)

free-baby-girl-clipart-1Hilâl Küçük Özdamar: Hoşgeldin, seni tanıyalım birazcık.

Şeyma Yeliz Hazır: Şeyma Yeliz Hazır ismim. 21 yaşındayım. İlk doğumumu yaptım. Bundan 2,5 yıl önce evlenmiştim. Hemşire olarak görev yapıyorum. Normal doğumu çok istedim. Her zaman bu çocuğun doğmaya hakkı olduğunu, çocuğun kendi istediği zamanda dünyaya gelmesi gerektiğini düşünüyordum. Ve sezaryeni de doğal bir akış değil müdahale olarak görüyordum. Onun için her şey doğal gelişsin istedim. Normali istiyordum. Çok şükür istediğimiz gibi de normal doğumla kızımız dünyaya geldi.

Hilâl Küçük Özdamar: : Saliha Hanımla nasıl buluştunuz?

Şeyma Yeliz Hazır: Petek Hanıma ayrıntılı ultrason için gitmiştim 21.haftada. Aslında ona gidecektim. İstanbul Doğum Akademisi’nin doktorları arasında gördüm Petek Hanımı. İstanbul Doğum Akademisi’ni de mesleğe ilk başladığım zamanlardan itibaren takip ediyordum zaten. Petek Hanım’a gittiğim zaman da gebeliğin orta döneminde olduğum için kendisi beni hastası olarak kabul edemeyeceğini söyledi ama yine Saliha Hanımla da sınıf arkadaşı olduklarını söyledi. Kendisine yönlendirdi. O şekilde buraya gelmiş oldum. İyi ki de gelmişim diyorum şimdi. 🙂

Hilâl Küçük Özdamar: : Peki gebelik sürecin nasıl geçti?

Şeyma Yeliz Hazır: Gebelik sürecim 22. haftadan sonra çok güzel geçti. 22. haftada ilk kez buraya gelmiştim kontrole. Saliha abla ilk görüşmemizde hep şey dedi: “Ağrıyı kabul ediyorum. Beni bebeğime götürecek ağrılarım olacak biliyorum ve ben bu ağrıyı kabul ediyorum.” Hep o şekilde ben de kendimi motive ettim. Onun için de ağrıdan da korkmadım. O süreçten de korkmadım. Son günlerde de kasılmalarım hafiften böyle başladığı zaman Saliha abla da şey demişti: “Güçlü kasılmalarımı bekliyorum.” Kendimi bu sefer de yine: “Güçlü kasılmalarımı bekliyorum.” diye motive ettim. EFT’lerle destekledik. Saliha abla yaptı zaten EFT’lerimi.

Hilâl Küçük Özdamar: : EFT’lerin hayatınıza kattığı farkındalık nasıl oldu?

Şeyma Yeliz Hazır: Daha olumladık bazı şeyleri. Kelimeleri değiştirdik. Ufak kelime oyunlarıyla daha olumlu bir bakışımız oldu konulara durumlara. O şekilde…

Hilâl Küçük Özdamar: : Korkulardan da özgürleştiniz…

Şeyma Yeliz Hazır: Korkulardan da arındık. Zaten aslında çok bir korkum yoktu böyle ama önceki gittiğim doktorlar da, 22. haftaya kadar gittiğim doktorlar beni biraz böyle normal doğuma karşı bakışımı değiştiriyorlardı. O süreçte yanımda olmayacaklar ve ebeyi de tanımayacağım hastaneye gittiğim zaman. Buradayken hem ebemizi tanımış olduk. Doğum sürecinde yanımızda kimin olacağını bilmiş olduk. O da tabi çok etkiledi.

Hilâl Küçük Özdamar: : Planladığın doğumla yaşadığın doğum aynı mıydı?

Şeyma Yeliz Hazır: Aynı, aynıydı.

Hilâl Küçük Özdamar: : Genelde gelecek EFT’sinde bu şekilde çıkıyor. Nasıl geçti doğum sürecin, dünyaya gelişi? Videonu gördük 8 cm’lerdegülüşüyordunuz Pınar Ebe ile 🙂

Şeyma Yeliz Hazır: O kasılmalarda Pınar ebe belime masaj yaptı. O beni çok rahatlattı. Eşim sürekli yanımdaydı. O da beni çok rahatlattı.

Hilâl Küçük Özdamar: : Doulan eşindi yani.

Şeyma Yeliz Hazır: Evet. O da bana çok yardımcı oldu. Pınar ebe de çok yardımcı oldu. Nisan ayında biz doğumla ilgili bir de aile planlamayla ilgili eğitim aldık 3 hafta boyunca. Orada doğum yaptık. Pertograf çizelgesini hazırladık. Ben de o zaman gebe olduğumu yeni öğrenmiştim. Kendi kendime bir çizelge hazırlamıştım. Buna göre 4 cm’le hastaneye gidiyorum 4 saat sonra da doğumum oluyor. O şekilde hazırlamıştım ve bana oradaki doktorlar ebe hanımlar falan çok ütopik demişti ilk gebelik için. Öyle bi 16 saati 18 saati bulursun yine filan demişlerdi. Gerçekten de ne düşündüysem o şekilde oldu. 4 cm’di açıklığım. Akşam 8’di. Gebze’de bir hastanede önce muayene olduğumda 4 cm’di ardından 23.55’te 4 saat sonra da doğumumu yaptım.

Hilâl Küçük Özdamar: : Oo maşallah. İlk kavuşmanız nasıldı?

Şeyma Yeliz Hazır: İlk kavuşmamız çok çok güzeldi. Mor bir bebekti. Öyle bir değişik gelmişti gözüme ama bilemiyorum çok farklı bir şeydi. Anlatılacak ifade edilecek gibi değil.

Hilâl Küçük Özdamar: : Ten tene temas yaptınız mı peki ?

Şeyma Yeliz Hazır: Ten tene temas yaptık. Kızımla birbirimize dokunduk ilk kez. Ten tene temasa yine devam ediyoruz evde de. Onu beziyle bırakıyoruz. Ben üstümü açıyorum eşim üstünü açıyor evde de devam ediyoruz. İlk 3 aya devam edeceğiz özellikle. O şekilde.

Hilâl Küçük Özdamar: : Peki annelere, anne adaylarına, gebelere ne tavsiye edersin?

Şeyma Yeliz Hazır: Anne adaylarına sadece burayı tavsiye etsem bile yeter aslında. Doğum için doğru adres. Kesinlikle her düşüncemi, aklıma takılan her soru işaretini gideren bir yer oldu burası. Keyifli doğum dedikleri yer, keyifli doğum bu kesinlikle. Keşkesiz doğum da burası. Her yönden beni tatmin eden bir yer yani burası. Doktorumuz ebelerimiz ekip çok memnunum her şeyden kesinlikle.

Hilâl Küçük Özdamar: : Peki teşekkür ederiz. Babayı tanıyalım.

Fatih Hazır: Fatih Hazır. Elif Sinejan’ın babasıyım.

Hilâl Küçük Özdamar: : İnsan yeni bir vasıf kazanıyor böyle değil mi baba olduktan sonra? Hayatı değişiyor.

Fatih Hazır: Tabi hayatı değişiyor kesinlikle.

Hilâl Küçük Özdamar: : Peki sizin gebelik sürecinde Elif’le iletişiminiz nasıldı? Çünkü babalarda bu iletişim genellikle doğumdan sonra başlıyor ama Keyifli Doğum babaları sanki daha önce iletişime geçebiliyor çocuklarıyla.

Fatih Hazır: Yani şöyle doğumdan önce kendi hanemizde biz huzurlu olduğumuzu düşünüyorum. Yani bir yani çocuk o zamandan itibaren dünyayla iletişime geçtiğini biliyoruz hani bir şekilde. Yani evimizde o huzur ortamı olduğu için onu da çocuk bir şekilde almıştır diye düşünüyorum. Çocuğumuzla da bazen hareket ettiği zamanlarda işte onu hissetmeye çalışıyorduk böyle dokunarak. Tabi böyle sevgi sözcükleriyle hitap ediyorduk çocuğa.

Hilâl Küçük Özdamar: : Tepki veriyor muydu sesinize?

Fatih Hazır: Şöyle oluyordu genellikle.

Şeyma Yeliz Hazır: Eve girer girmez hareket ediyordu. Babasına çok düşkündü.

Fatih Hazır: Hareket ediyordu ama ben mesela dokunuyordum dokununca duruyordu böyle.

Şeyma Yeliz Hazır: Bir ara evet dokununca duruyordu.

Fatih Hazır: Öyle bir şey de oldu. Bazen de şimdi böyle bakıyorum bana bakıyor şimdi böyle. Ben de gözlerimi çeviriyorum ona böyle gözlerini kaçırıyor. Sürekli bir şeyler konuşunca anlatınca da dinliyor beni uslu uslu. Öyle muhabbetimiz devam ediyor.

Hilâl Küçük Özdamar: Keyifli bir bebek keyifli bir aile maşallah 🙂 Peki doğum sürecinde vazifeniz neydi?

Fatih Hazır: Ben doğum sürecinde eşime olabildiğince destek olmaya çalıştım manevi olarak. Zaten yapabileceğim başka bir şey yoktu. Sadece ona destek olabilirdim.

Hilâl Küçük Özdamar : Doğumhanede yanındaydınız değil mi ?

Fatih Hazır: Doğumhanede yanındaydım. Her anında yanındaydım ama sadece ben o anda Şeyma’yla ilgilendim. Yani Şeyma’ya odaklandım. Birbirimize de o sancılarda sarılarak süreci atlattık.

Şeyma Yeliz Hazır: Evet eşime sarılarak doğum yaptım zaten.

Hilâl Küçük Özdamar: Çok güzel.

Şeyma Yeliz Hazır: Ve şu anda evimiz bol oksitosinli bir ev. 🙂

Hilâl Küçük Özdamar: Maşallah barekallah. Peki sizin Elif’le kavuşmanız nasıl oldu?

Fatih Hazır: O doğum anına şahit oldum zaten. Göbeğini ben kestim. Ondan sonra ilk etapta annesiyle birlikte ten tene temas yaptı. Sonra temizlenmesi gerekiyordu. Biraz temizleme yaptılar işte, bazı işler yapıldı. O arada zaten ben izliyordum onu. Sonra ebemizin de yönlendirmesiyle ten tene temas yaptık. Bir süre ben de kaldı , kucağımda kaldı o şekilde. Ondan sonra tabi bazı işlemler için aldılar. Ben de hemen gittim orada izledim. Sonra zaten hep beraberiz.

Şeyma Yeliz Hazır:  Pınar ebe de video çekmiş o esnada. Elif Sinejan ağlarken Fatih’e vermişler. Ten tene temas yapmaları için hemen susmuş.

Hilâl Küçük Özdamar: Güvenli bir yer orası onun için. Allah hayırlı uzun ömür versin. Mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Hayırlı evlat etsin.

Fatih Hazır: Amin Allah razı olsun cümlemizinkinin.

Hilâl Küçük Özdamar: : Teşekkür ederiz. Sizin var mı babalara ilişkin notunuz, onu sormadık. Bu süreçte dışarıda kalan babalara özellikle. Bu sürece çünkü bebek dünyaya geldikten sonra dahil oluyorlar.

Fatih Hazır: Ya şöyle eğer bu bebeği istedilerse öncesinde de sonrasında da sahip çıkmaları gerekir. Anneye destek olmaları gerekir. Kolay bir süreç değil. Zaten hani Peygamber Efendimiz de buyurmuş: ” Cennet annelerin ayakları altındadır.” Hani gerçekten de o süreci beraber paylaşınca onun anlamını daha iyi kavrıyor insan. Yani o yüzden sonuçta kendi çocuğu öncesinde de ve sonrasında da yapması gereken şeyler var sorumlulukları var. Onları zaten isteyen her baba yerine getirecektir diye düşünüyorum.  Şimdi bu sadece bu doğumla ilgili bir şey değil. Biz genel yaşantımızda da doğal, mesela doğumumuz da doğal oldu çok şükür. Bundan sonra bebeğimizin hayatını devam ettirirken doğal bir hayat, bugünkü şartlarda mümkün olduğu kadarıyla, doğal bir hayat yaşamasını, ona o şartları hazırlamayı düşünüyoruz, planlıyoruz. Bu sadece doğumla ilgili değil. İşte yeme, içme, giyinme bütün her şeyi kapsayan bir şey. Tabi böyle bu düşünce insanda olunca böyle bir bakış açısıyla hayata bakınca zaten doğumun da o şekilde olmasını hayatındaki her şeyin de o şekilde olmasını istiyoruz.

Hilâl Küçük Özdamar : Fıtrat denilen şey o aslında fıtratı devam ettirmek, doğuştan gelen doğallığı devam ettirmek.

Fatih Hazır: Tabi tabi, aynen. O yüzden biz doğumumuzun da mümkün olduğu kadar doğal olmasını istedik, bunu da söylemek istedim. Suni sancı hatta ağrı kesici bile almadı, homeopati kullandı. Tabi yaptık ettik diyoruz ama bunların hepsi Allah’tan, Allah yardım etti de oldu buna inancım
ız tam.

Hilâl Küçük Özdamar: Bu keyifli aileye keyifli sohbetleri için teşekkür ediyorum. Keyifle, sağlıkla büyütün Elif Sinejan’ı . 

Fatih Hazır: Teşekkür ederiz, inşallah.