Elif Neva’nın Doğuşu

 

Merhabalar,
Doğum hikayemi paylaşmadan önce hamilelik sürecime değinmek istedim. Benzer sorunları yaşayıp da çözüm bulamayanlar varsa okuduklarında en azından bir çözümün olduğunu görsünler istiyorum.
Genel olarak hamilelik sürecimde çok ciddi sağlık sorunları yaşamadım Elhamdülillah. Lakin hamilelik kendi içinde zorlayıcı olabiliyor. Hormonlar malum:) Benim en büyük sorunum bulantılar oldu. Normalde de kokulara karşı çok hassasimdir. Hamilelik surecinde 6. Haftadan baslayip 15.haftaya kadar suren bulantilarim icin saliha abla eft yapmami onermisti. Bu arada Saliha ablayla da 10 haftalik hamile iken tanıştık. Hilâl Küçük Özdamar hanımla 10.haftamda eft yaptik ve o senanstan sonra bulantılarım azaldı , katlanılır hale geldi ve en önemlisi ben onlarla baş edebilir ve geçiştirebilir hale geldim. Sonrasında devam etse de sadece sabah bulantılarına dönüştü ve zorlamadı beni. Kısacası eft bulantilar konusunda bana cok yardımcı oldu. Ayrica hamilelikten önce de var olan ritim bozukluğu hastalığımla alakalı da eft seansında konuşarak doğum esnasında ona dair bir korku yaşamamayı hedefledik.

Sıra doğum hikayemde:)
Hamileliğimin yarısından itibaren hep sanki 37. Haftada doğum yapacakmışım gibi hissettim öyle de oldu. Belki de ben öyle düşünerek çağırmış oldum kim bilir. Burada @Saliha Eroglu ablanın umreye gidiyorum demesi de etkili olmuş olabilir:)

5 haziran pazartesi akşamı malum Ramazan ayındayız, eşimle beraber iftar sonrası yürüyüşe çıktık. O gün bütün günümü evde yatarak gecirmiştim. İlk defa o kadar halsiz ve yorgun hissediyordum. Akşama kadar yatmak da bunaltınca kendimi dışarı atmak istedim. Beraber evimizin yakınındaki parka gittik. 1 saate yakın orada oturduk sohbet ettik. Kızımızdan konustuk. O gece geleceğinden ve kavuşacağımızdan bihaberiz tabii. Sonra evimize geldik. Eşim bir arkadaşı ile gorusmek icin yakin bir yere kadar gitti. Ben eve gelir gelmez aslında tuvalete gitme ihtiyaci gibi birşey hissettim. Yalnız iftar sonrası dışarı çıktığımız icin öncelikle mutfağı toparladim. Planım sonrasinda abdest alıp namaz kılıp hemen yatmaktı. Çünkü hala yorgun ve halsiz hissediyordum. Mutfaktaki işimi 10 dk icinde bitirip lavaboya gittim. Ama üzerimde farklı bir hal var sanki diyorum kendi kendime. Yorgunluk kaynakli diye düşünüyordum. Bir de doğum olabileceğini hic düşünmedim çünkü eğitimde dinlediğime ve kitaplarda okuduğuma gore doğum olacağı zaman kadina farklı bir enerji gelir deniyordu. Ben ise aksine tum hamilelik boyunca aktif olmama rağmen o gün cok yorgundum.

Ve suyum geldi çok hafif bir kanama ile beraber. Önce acaba mi dedim bir yandan şaşırdım ama kendime de telkinde bulunuyorum bu arada. Sakin ol suyun gelmesi doğumun hemen başlayacağı anlamina gelmez telaş etme rahatla diye.😊
Sonrasinda hemen Saliha Ablaya mesaj attım. Suyum geldi ne yapayim diye sordum. Sancı var mı varsa sıklığını takip et dedi. O anda sancım yoktu. Eşime de haber verdim zaten yoldaymış panik yapmadı o da , ben sakin olduğum icin.
Ve yaklasik 10 dk icinde sancilarim basladi. Önce düzensizdi ve ben de çok kaale almadim gececegini düşündüm:) 😊

Yavaş yavaş düzenli hale geldiğini fark ettim. Bu arada eşim eve gelmişti. Onunla biraz konuştuk ve ben sancıların sıklığını takibe devam ettim. 11 buçukta suyum gelmişti. Yaklaşık 10 dk sonra ise sancılar. Sancılar hizla sıklaşıyordu ama ben yine de hastane için erken diye düşünüyordum. Bu sırada evde duşa girdim sıcak su iyi geldi. Biraz daha vakit gecirdim bu sayede. Ama sancılar artik 10 dk kada bir gelmeye başlamıştı ve hastaneye gitmeye karar verdik. Hastane evimize çok yakindi gece 1 gibi orada olduk. Hastanenin doktoru kontrol etti ve yaklasik 6-7 cm açılmam olduğunu soyledi. Hemen aliha ablayi aradik ve doktorla görüştüler. Sonra da 15 dk içinde hastanede oldu sağolsun. Bu arada yaklaşık yarım saat beni yatakta tuttular ve sancilari yatarak karsilamak bana çok zor geldi. Saliha abla gelince hemen kontrol etti ve Pınar Ebeyi çağırdı.

Yaklaşık olarak gece 01.30 dan 03.30 a kadar hep duşa girdim çıktım odada hafif yürüdüm. Eşim hep yanımdaydı Saliha abla sürekli kontrolleri yaptı herşey iyiydi ama ben yorgundum. Ve son demlerde artık doğuramayacağımı düşünüp sezeryan olsun demeeye basladim:)

Saliha abla ve Pınar Ebe sağolsunlar meydanı bana bırakmadılar:) 😉Herşey iyi sonuna geldik doğacak o yüzden böyle hissediyorsun dediler hep.
Sonunda doğumhaneye geçtik. Bir kaç ikinma sonrası epizyotomi yapılması gerekli dedi Saliha abla. Ve hemen sonrasında kızımla kavuştuk. Göğsüme koydular kordonu kesilmeden. O ilk an o ilk haller inanılmaz keyifliydi. Zaten az önceki sancılardan eser yoktu. Hemen eşimi içeri aldılar. Beraber kızımıza hosgeldin dedik.😢😢😢💕

Sonra kızımı kontroller icin aldılar. Eşim de dışarı çıktı ve geri kalan süreç de tamamlanınca odaya geçtik. Saliha abla da yanıma geldi. Bu arada biz ailelere haber vermemiştik. Doğum sonrası haber vermeye karar vermiştik. Ve öyle de oldu. Doğum sonrasi biraz üşüme hali yaşadım. Sağolsun Saliha abla çantasından hemen patik çıkardı ayaklarıma giydirdi. Hatta kahvaltı etmeme bile yardımcı  oldu. Annemin yokluğunu hiç hissetmedim. Allah razı olsun .

Bu da benim Keyifli Doğum hikayem. Sevgiler.
Nur