Gebelikte Nasıl Beslenelim ?

Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte beslenmenin amacı ,

  • Annenin beden gereksinimlerini karşılayarak sağlığını korumak,
  • Anne karnındaki bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamaktır.

 

Normal kiloda birimages (3) gebe, ilk 3 ayda 1-2 kilo, sonraki aylarda haftada yarım kilo almalıdır. Gerekenden fazla kilo alımı gebelerde istenmeyen bir durumdur. Ve gebelikte alınması gereken kilo, gebelik öncesi kilonuza göre değişir.

Gebelikte temel besin öğelerinin ne kadar alınacağı önemlidir. 4 temel besin olan protein, karbonhidrat , yağlar ve vitaminler dengeli şekilde alınmalıdır. Proteinler,bebeğin büyümesini sağlayan en önemli yapıtaşlarıdır. Karbonhidratlar enerji sağlar. Gebenin, bu dönemde ek yağ gereksinimi yoktur. Vitaminlere gelecek olursak, yağda eriyenler (A-D-E-K) vücutta depolandıkları için kontrolsüz kullanılmamalıdır.  Suda eriyen vitaminler (B vitaminleri-Folik Asit- C vitamini ) vücutta depolanmadıkları için her gün alınmalıdır.

Gebe bir kadının günde en az 10-12 bardak sıvı gereksinimi vardır. Bunun minimum 5-6 bardağı su olması gerekir. Yeterince su alınmazsa bağırsak problemleri yaşanır. İdrar rengi sıvı alımının yeterli veya yetersiz olduğunun bir göstergesidir.

Folik asit, gebeliğin ilk 3 ayında tablet şeklinde alınması bebeğinizin beyin gelişimi  ve omurilik sağlığı için gereklidir.  Gebelikte kemik ve diş sağlığınızı korumak için gebelik döneminde yeterli miktarda kalsiyum almalısınız. Fosfor, kalsiyum ve proteinden zengin yiyeceklerde bulunur.

Gebelikte annenin, her zamandan daha fazla demire ihtiyacı vardır. Demir emilimini arttırmak için demir içeren besinlerle birlikte ( et balık ve karaciğer) C vitamini içeren besinleri almaya özen gösterin.

İyot eksikliği bebekte tiroit hormonlarını azaltır. Azalması da bebekte fizik ve akıl gelişiminin yavaşlamasına yol açar. İyotlu tuz ve suda çok miktarda ; süt yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde daha fazla bulunur.

 

Magnezyum, gebelikte kas kramplarını engeller. Yağlı tohumlar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri magnezyumdan zengindir.

Çinko, bağışıklık sistemi için önemlidir. Et tavuk balık ve süt ürünleri iyi çinko kaynaklarıdır.

Omega3 de bebeğin, anne sinir sisteminin gelişimi için önemlidir.

(Diyetisyen Vildan Göncü)

dytvildanizmirli@gmail.com

www.keyiflibeslenme.com