Gebelik Bulantısında EFT Örneği

 
EFT Vaka Örneği

İsim: A.K.

Yaş: 28

Problem: Gebelikte bulantı kusma , enerji tıkanıklığı

Teknik : Emotional Freedom Technic


Vakamız A.K. 8 haftalık gebe.
Gebelik bulantıları var; ama kusamıyor  ve kusmaktan korkuyor. Kusarsa rahatlayacağına inanıyor ama kusmayı bir türlü beceremiyor. Yataktan kalktığında kahvaltı aklına geliyor, yiyecekleri düşünüyor ve midesi bulanıyor. Mutfağa giremiyor, yemek pişiremiyor. Sürekli uyuyor ve sadece meyve yiyor. 

Gebemizle Eft  çalışmaya karar verdik.

 

Önce su içiyor ve eft protokollerine başlıyoruz.

Niyet: Kalp pozisyonunda elleri göğsümüze koyuyoruz. Bulantının şifasına niyetleniyoruz.

 

Tapping cümleleri:

  1. Tur -Midem bulanıyor
  2. Tur- Kusmaktan korkuyorum, tiksiniyorum

 (Eft vuruşları yaparken kusmaktan korkuyorum, tiksiniyorum cümleleri ile vururken annem de kusmaktan nefret eder, dedi. Burada ayrışma gerekliydi.

 

  1. Tur- Annem ayrı kişi ben ayrı kişiyim. Annemin adı …, benim adım …. Ben … yaşında, kadınım. Annem ayrı kişi ben ayrı kişiyim.

 Negatif duygu boşaldıktan sonra pozitif eftye geçiyoruz.

 Tur -Kusmak normal bir vücut tepkisidir. Kusmayı kabul ediyorum.gerektiğinde kabul edebilirım.

 Tekrar bulantıya dönüyoruz. Senin neden bulantın oluyordur, diye soruyorum. Rahim küçük ve bebek hareket etmediği için bulantı olduğunda bebeğin varlığını hissediyorum. Yani bulantı var bebek var. Hareket edince zaten varlığını hissediyorum, diyor.

 Bu bir kollektif bilinç cümlesi. Toplumda bulantının olması ile bebeğin iyi olması arasında bir ilişki kurulmuştur. Çoğu gebe bunun farkında değildir. Bebeğe usg ile baktığımızı canlı, tek, 8 haftalık gebelik olduğunu hatırlattım. İstediğinde usg ile kontrol edebileceğimizi belirttim. Bulantı olmasa da gebeliğin sağlıklı olabileceğini örnekleri ile anlattım.

 Tekrar EFT’ye geçtik.

 Bulantım, diye vurdu. Bulantını nerende hissediyorsun, dedim. Midesini gösterdi. Karate noktasına midemdeki bu hissi kabul ediyorum. Bunlar benim birikmiş duygularım. Bunları kabul ediyorum. Bu duygularımın boşalıp, akıp, gitmesine sevgiyle izin veriyorum. Bu bulantıya artık ihtiyacım yok. Köklerim ayrı, ben ayrı kişiyim, diye tapping yaptık. Beden protokolü ile bedendeki hissi boşalttık. Midedeki his kayboldu. Sonrasında yiyecekleri hayal ettirdim. Hafif bulatı vardı. Onları hayal ederken EFT yaptık, rahatladı. Eşine de bu arada EFT’yi öğrettiğim için evde gerektiğinde tekrarlamasını istedim. Gebeyi eve uğurladığımda yüzü gülüyordu.

Dr. Saliha Eroğlu

Metnin ingilizcesini de ekte sunuyoruz:
EFT Case Study

Name: A.K.

Age: 28

Problem: Emotional blockage affecting morning sickness.

Treatment: Emotional Freedom Technic
A.K. was eight weeks pregnant with her second pregnancy. She had morning sickness but was afraid of vomiting. She knew that if she vomited she would feel better, but she couldn’t allow herself to vomit.

A.K. told me that when she wakes up in the morning she thinks about breakfast and eating food and immediately feels nauseous. She can’t enter the kitchen or cook any food. She can only eat raw fruit.

 

We decided to use EFT to treat her problem.

 

First she drank a glass of water. Then she placed her hands over the middle of her chest and made the intention to heal her nausea. Then we started tapping.

 

During the first round of tapping, A.K. repeated, “I feel nauseous”.

During the second round of tapping, A.K. repeated, “I am afraid of vomiting.”

 

While we were tapping, A.K. said that she hated vomiting, it is disgusting, and that her mother also hated vomiting. So, during the third round of tapping I had her repeat, “My mother is a separate person and I am a separate person. My mother’s name is …………, and my name is ………. . I am a 28 year old woman. My mother is a separate person and I am a separate person.”

 

Once we had removed the energy blockages using the three rounds of tapping, we moved on to the affirmation stage. A.K. tapped while repeating, “Vomiting is a normal symptom and I accept it.”

 

After this, we returned to the topic of nausea. I asked A.K. her opinion about the reasons for her nausea. She replied that the doctor had told her that it was because the foetus is so small and not yet moving. She said that the nausea makes her feel that the pregnancy is going well and that when the baby starts moving the nausea will finish. This is a collective unconscious belief in our society. People have made a connection between nausea and foetal health. Most pregnant women are not aware of this.

 

I reminded A.K. that when we did the ultrasound, the foetus was alive, singular and eight weeks old. I offered to do another ultrasound if she had any worries about this. I explained to her that it is possible for pregnancy to be healthy without experiencing nausea.

 

We returned to EFT after this and used the body protocol technique. A.K. tapped repeating, “My sickness.” I asked her where she was feeling the sickness in her body and she pointed to her stomach. I then had her tap the karate chop point repeating, “I accept this feeling in my stomach. It is the accumulated emotions and I accept these. With love, I give permission for these emotions to leave. I don’t need this nausea anymore. My past is separate and I am a separate person.” We used body protocol to unblock the emotions that had been stored in her body and, as she tapped, the feeling of nausea flowed away.

 

I then told A.K. to imagine food and asked her how she felt. She said that she felt a little bit nauseous. While she was imagining food, we did some more EFT tapping and the feeling passed. I taught her husband how to do EFT so that he could repeat this at home whenever necessary. They left my office smiling!

 

We don’t know the exact cause of morning sickness, but we do know that it is related to hormonal changes. And, as we know, hormones are closely related to our emotions. This means that we can use EFT on pregnant women to treat morning sickness.

In my experience as an obstetrician, I have used EFT to treat the following problems in pregnant women:

  • worries about pregnancy and birth
  • worries about being a mother
  • worries about foetus/baby health
  • emotional separation issues related to the pregnant woman’s relationship with her own mother

This case study about morning sickness is related to the third item above, worries about the baby’s health. It demonstrates that pregnant women can be successfully treated for morning sickness using EFT.

 

I personally recommend using EFT for all kinds of emotional issues that occur during pregnancy and have experienced a lot of success in this area.

 

Dr Saliha EROĞLU