Ebru Anne ile Röportaj :)

Keyifli Annelerimizden Ebru’ya ve eşine mikrofon uzattık bu kez de
Merhaba Ebru* Keyifli Doğum’la nasıl tanıştın diyerek başlayalım.
* Daha evvelki doktorumun tavsiyesiyle geldim buraya. Onun tayini karşıya çıkmıştı. Saliha hocamı önerdi. SSVD istediğim için özellikle Saliha hocamı önerdi. Ben de geldim.
* Kaç haftalıkken geldin?
* Yaklaşık 8 haftalık civarındaydı tahmin ediyorum.
* Peki gebelik süreci nasıl geçti diğerine oranla?
* O çok rahat diğerine oranla. Bulantılarım çok olmadı ilk aylarda. İlkinde iki kere kristal oynaması olmuştu. O beni epey zorlamıştı psikolojik olarak da. Bu gebeliğim, Allah’a şükür ona baktığımız zaman gayet iyiydi.
*Eğitimler, EFT’ler ne gibi faydalar sağladı senin hayatında, gebelik sürecinde?
* Burada bir eğitim aldık evet daha bilinçli olmasını sağlıyor insanın. Yani başına ne geleceğini biliyorsun. Misal doğum belirtilerini beklerken ha diyorsun bu sahte sancı. Orada edindiğin bilgilerden yola çıkarak. Sonra kasılmalar başlayınca düz kaslar işlerini yapmaya başladı diyorsun misal. Daha rahat oluyorsun. Çünkü ilk doğumumda ben o sancılarda hemen ben doğuma gidiyorum psikolojisindeyken bunda çamaşır katlıyordum. Öyle geçirdik yani. Ben doğumdan bir gün önce banyoyu tamir ettim. Bir gün sonra doğuma gittim. 🙂
* Peki süreci nasıl yönettin?
* Doğum sürecinde epidurale karar verdim. SSVD düşünüyorduk ona yönelikti planlarımız ama hocamızın da hep söylediği gibi adım adım ilerliyorduk. Bebeğin kilolu olmasından ve baş çevresinin biraz büyük olacağını tahmin ettiğinden dolayı en doğru yöntemin sezaryen olacağını söyledi hocam. Ona karar verdik, o şekilde tam 40.haftada doğum oldu inşallah. Epidural istedim hocamın da tavsiyesiyle. Çünkü ten tene temas olma ihtimali ortadan kalkınca SSVD olmayınca hocam ten tene temas olsun diye epidural tavsiye etti. Bana da mantıklı geldi ama ben epidurale girerken çok heyecanladım ve korktum. (İlk doğum tam açıkken bebeğin gelmemesi sebebiyle acil sezaryen olmuş. ) Ben epey heyecanlanınca bayılttılar ondan sonra da operasyon gerçekleşmiş.
* Nasıldı ilk kavuşma?
* Güzeldi, güzeldi sevinçliydim yani.
* İlk odama gittiğimde titrediğimi hatırlıyorum. Bir de herkese Allah razı olsun Allah razı olsun diyerek dua ettiğimi hatırlıyorum 🙂 . Ama onu hayal meyal hatırlıyorum. O konuyu eşim bana hep hatırlatıyor ”hep öyle dedin böyle dedin sen” diye.
Eşi : Dua ede ede odaya öyle girdi. Elhamdulillah Elhamdulillah, Allah sizden razı olsun gibi…

* SSVD yapmak isteyen annelere neler tavsiye edersiniz?
* Tabi ki en doğal doğum normal doğum, vajinal doğum. Mümkünse sezaryene ihtiyaç yoksa. Ama ben şunu da fark ettim ki sezaryen olması eğer doktorunuza da tam güveniyorsanız, gerçekten güveniyorsanız adım adım gidildiği sürece kötü bir şey değil. Süreç ona adım adım götürüyorsa yapacak başka bir şey yok demektir. Yani normal, vajinal doğum o an mümkün değil demektir, sezaryene doğru gidiyorsa… Dediği gibi hocamızın bebek büyük olabilir, illa böyle kendini vajinal doğum olacak, başka da bir şey kabul etmiyorum, gibi diretmek hem doktorun işini hem kendi işini psikolojik olarak bozuyor. Yani doktorunuza güveniyorsanız biraz kendinizi teslim edin.

BABA İLE RÖPORTAJIMIZ
* İkinci babalığınız hayırlı olsun diyelim 🙂
* Allah razı olsun.
* Nasıl ilk çocuğun babası olmakla ikinci çocuğun babası olmak arasında fark var mı?
* İlk çocuğu, çocuğumun olduğunu doğduktan 3-4 ay sonra fark ettim. Çocuğum olduğunu, baba olduğumu, doğum gerçekleşti 3 veya 4 ay sonra fark ettim ki ben çocukları çok seven birisiyim. Hiçbir yerde durmayan, yaramaz bir çocuk bende durur. Öyle bir halim vardır. İkinci çocuğu ben hanımın karnında 5 aylık hamileyken çocuğum olduğunun farkına varmaya başladım.
* Yani bağlanmanız erken başladı. Çünkü genellikle bebeği gördükten sonra babaların bağlanması gerçekleşiyor.
* İlkte öyle olmuş ama bu daha farklı. Bu 4-5 aylıkken biz konuşmaya, oynamaya, çocuğun gelmesini beklemeye, her şeye başladık. Teşbihte hata olmaz ama sanki ben de bire bir hamileymişim gibi o süreci yaşadım.
* Maşallah.
* Evet onu yaşadım.
* Nasıl oldu peki bu?
* Bilmiyorum nasıl oldu. Ama tahminim şeyden kaynaklanıyordu. Bizim ilkte tecrübesizliğimiz var. Bir ilkte rastgele bir hastaneye gittik doktora gittik. İki burada hanımın bir arkadaşı vardı bahsetmişti. Ona gitmiştik, sonra o başka yere tayin olunca Saliha hocaya bizi yönlendirdi. Gittik, geldik baktık sürecin içinde bulduk kendimizi ister istemez zaten.
* Siz doğum ekibine dahil oldunuz.
* Ekibe dahil olmuş olduk. Anı yaşamış olduk. Hani herkes fotoğraf çekilir selfie yapar ya anı yaşamaz. Gereksiz fotoğraflar çekilir. Biz anı yaşadık. Ben inanıyorum yani.
* Doğum eğitimine katıldınız mı?
* Katıldım.
* Peki süreçte nasıl desteğiniz oldu eşinize?
* O desteği ben kendim söylemem pek doğru olmaz. O kendisi daha iyi izah eder desteğimi. Kocamdan şu desteği buldum filan diyebilir ama bana göre iyi bir destekçi olduğumu düşünüyorum 🙂

*Ebru: Genel olarak destek oldu. Hele ki ilk gebeliğimle oranlarsak arada çok büyük fark var yani. İlk çocuğumuzu çok çok çok seviyoruz ama bir tecrübesizlik olduğunu yadsıyamayız. Sağolsun hamilelikten sonraki doğum sürecinde yemeğimi yaptı, evi temizledi.
Eşi: Ben genellikle çok şeye itiraz eden bir adamımdır ama bunda hiçbir şeye itiraz etmedim nedense. Doktora itiraz ederim, yola itiraz ederim, hastaneye itiraz ederim, her şeye itiraz ederim.
* O zaman bunda Keyifli Doğum’un etkisi oldu.
* Keyifli Doğum’un büyük etkisi var. Şaka bir yana hocamın manevi boyutunun da büyük etkisi var. Bunu samimi olarak söylüyorum. Bunu evde de hanımla paylaştık. Yani doğum sonrası da ben hocamla sohbetlere katılmak isterim. Hatta hocamın kendisine de söyledim. Bu farklı bir olay. Doğum başka, doktorluk başka, hamilelik başka ama bu farklı bir şey.
Dr. Saliha Eroğlu: Şimdi sevginiz çok olursa… Sevgiyi bir kap düşün. Kabın büyüdükçe sevgin artıyor. Kabı büyütmek gerekiyor. Kap ne? Sadr. Rabbiş rahli sadri ve yessirli emri vahlul ugdaten min lisani yefgahu kavli. Onu çok okumak lazım. Sadr dediğin şey kalbin bulunduğu bahçe. Mesela kalp bir ev gibi düşün sadr bir bahçe duvarı da… İnsanın ruhu da kalbin içindeki misafir. Bahçe ne kadar genişse dışarıdan hırsız o kadar az girer. O sabır sadr aslında. Sadrınız geniş olması gerekiyor.
* Sabah çocuğu mesela muayeneye götürdük, hastaneye gittik. Muayeneden çıktık, eşime dedim ki bak doktora gidelim hemen kontrolü ol çıkalım. Ama 2 saattir buradayız. Yani gidemiyor insan bir şekilde gitmiyor. İşte namazımızı kılıyoruz, sohbet ediyoruz.
* Peki babalara tavsiyeniz var mı?
* Babalara tavsiyem burunlarının dikine gitmesinler.
* Nasıl yani?
* Ben bilirim havası yok. Sen bilmezsin. İstişare çok önemli. Birbirlerine danışmak, gerçek birbilerine danışmak, fikir alışverişi yapmak çok iyi.
* Aile içinde kararları da birlikte almak.
* Doğum sürecine aktif katılımla ilgili özellikle nasıl bir mesajınız olur?
* Bayana çok iyi destek olmaları lazım. Yani benim bahsettiğim gibi doğumu kendileri de hamileymiş gibi yaşamaları lazım. Sonuçta bu bir süreç. Bir çocuk iki çocuk veya üç çocuk kaç çocuk istiyorlarsa… Bu dünyada bir daha olacak bir şey değil. Bir aile kuruyorsun bir defa yaşıyorsun bu hayatı. Yükün asıl zahmetini çeken annedir. Herkes biliyor yani. Bırakın anne o anı güzel yaşasın. Hamile olma sürecinden çocuğun doğum sürecine kadar. Ondan sonraki süreçte berabersiniz zaten. Çocuğu büyütüyorsun, besliyorsunuz vs. Gene biz işe gidiyoruz o evde kalıyor daha çok stres yaşıyor ama. En azından hamilelik sürecini hanım güzel yaşasın ya. Ben 15 sene önce kızımı doğurduğumda kocam şöyle destek olmuştu, şöyle hamile olmuştum şu hastaneye gitmiştik, şuraya gitmiştik hamileyken, desin. Güzel hatıra kalsın. O yüzden biz buraya geldik zaten. Doğum süreci de iyi geçsin, güzel ortamlara katılalım, eğitimimizi alalım, doğum süreci rahat yaşayalım.Sonuç; biz de keyifli aile olduk inşaAllah 🙂
*Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.
* Biz teşekkür ederiz.