Bir Annenin Yeniden Doğma Hikâyesi

*ELESTÜ BİRABBİKÜM?*
 
Gebeliğimin 32. haftasındaydım. Günlerden Cumartesi, karnımda hafif bir sancı… Sonra biraz arttı ve geçmek bilmiyordu. Ben üşüttüm galiba diyordum. Yine de içimiz rahat etsin diye yakın bir hastaneye gittik.
NST ve tahlil istediler. Erken doğum belirtisi olabilirmiş. Ama bebekte bir sıkıntı yokmuş.Neyse ben de zaten rahatlamıştım. NST ve tahlili yaptırmadan hastaneden çıkış yaptık. Aradan bir gün geçtiğinde misafirlerimiz vardı. Durumumu iyi görmeyen misafir beni yeniden doktora gitmeye ikna etti ve 1 gün önce doktorun verdiği tahlili ve NST ‘yi çektirdik. Sounuca bakan nöbetçi doktor erken doğum tehlikesi var, serum takacağız, bir de bebeğin akciğer gelişimi için iğne veriyorum dedi.1
 
Akşam vakti… Serumu taktrdık fakat iğne yaptırmak istemiyordum. Eşim de ben de çok kaygılandık. İkimizin de morali bozuldu. Üstelik bu ikinci gebeliğim ve önceki doğumumda hiç istemediğim halde sezaryen olduğu için çıkmazda hissediyordum kendimi. Çünkü ben sezaryeni hiç ama hiç istemiyordum.SSVD (Sezaryen sonrası normal doğum) yapıldığını okumuştum internette. Eşimle internetten yaptığımız araştırmada da , çevremizden de Dr. Saliha Eroğlu ismine ulaşmak nasip oldu. Erken doğum tehlikesinin olması ile, hemen Saliha Hanı^’dan randevumuzu aldık. Aslında geç bile kalmışız. Çünkü Saliha Hanım bize 30. haftadan sonra gelen gebeleri almadığını söyledi. Yani en geç 28. haftada gitmemiz gerekiyormuş.Neden mi ?
Eşim uzun uzun konuştu telefonda Saliha Hocamla. Yarın gelin bir bakalım demiş. İyi ki demiş ; çünkü sonu keyifli bir doğumla biten doğum hikâyem ertesi gün Saliha Hocamla tanıştıktan sonra başlamış oldu.
Muayenehanenin kapısından girdiğimde içimde kaygı, korku, endişe, merak, şüphe… Ne ararsanız vardı. Ve bu olduğu gibi yüzüme yasıyordu. Tabi , ben bunun farkında değildim. Fakat Saliha Hocam bunu okumakta gecikmedi. Ve bana dedi ki;’ sen hiç ssvd istiyor gibi bakmıyorsun’. Ben ‘ Hayır hocam, çok istiyorum, tekrar sezaryen olmak istemiyorum dediysem de yılların tecrübesiyle ” hiç öyle bakmıyorsun” dedi.
 
Bize yaklaşık 3 saatini ayırdı ve bana bir soru sordu. ”E lestü bi rabbiküm nedir? ”
Ben, ilahiyat mezunu, Kur’an kurslarında görev yapmış biri olarak ne diyeceğimi şaşırdım. Böyle bir soru beklemiyordum çünkü. İşte benim sadece doğum hikayemi değil,kendimi de düzeltmeme vesile olani tüm hayatma yansıyacak süreç başlamış oldu. Çünkü ben ilk doğumda sezaryen olmamı kabullenemiyor ve önüme gelen herkesi suçluyordum.En kötüsü de eşim bu konuda kendini çok suçlu hissediyordu. Çünkü ilk doktorumu ve hastaneyi kendisi seçtiği için bin pişmandı.
 
”Elestü bi rabbiküm” Rabbim onun hükmünü öyle koymamış mıydı oysa? Öyleyse Rabbimin koyduğu hükmü kabullenmemek neden?
”Belâ demiştik elestü bi rabbiküm ” sualine… diye içinde bu mısraların olduğu şiiri de ezbere bilmeme rağmen , Saliha Hocama hiç bir cevap veremedim.
” Yaratıcı , rızık verici ve yegane hüküm koyucu olarak Allah’tan başka ilah tanımayacaktık..”, diye devam ediyordu şiir.
Evet o gün Saliha Hocam bana bir eft çalışması da yaptı. Orada , önce erken doğum korkumu sildik eft ile. Doğum hikâyemi de başka bir gün harika bir çalışmayla bitirdik. Zaten ben ilk sezaryenimi , muayenehaneye geldiğim ilk gün kabullenmiştim ”elestü bi rabbiküm” ile.
 
Fakat bu süreç kolay olmuyor. Çünkü doğum anında seni etkileyebilecek tüm olumsuz kayıtları silmemiz lazım, bunun için 30. haftadan sonra hasta almak istemiyorum dediği zaman, sebebini daha iyi anladım. Değişmek zaman alıyor. Bilinç değişse de bilinçaltının değişmesi için daha çok zamana ihtiyaç varmış. Ve doğumu da zaten bilinçaltı yapıyor…
 
Eft’den sonra doğum eğitimi aldım. Çünkü ilk doğumdan hiç bir şey bilmediğim için tam açıklıkla sezaryene gitmiştim ve beni en çok üzen tarafı da buydu. Eğitim bu noktada gerçekten çok önemliydi. Bu konuda Ebe Pınar Türk Ballı Hanıma da çok teşekkür ederim. Her ne kadar doğum anında heyecan yapıp şaşırsam da , Pınar Hanım, sabırla bana hatırlattı ve 39. haftayı doldurduğum gün gece 01.00 dda keyifli bir doğum ile ssvd yaptım. Rabbimin lütfu ile…
 
Evet, gerçekten Rabbim lutfetti. Ben başarmadım, ben gayret ettim. Başarı O’ndandı.Çünkü; YEGANE HÜKÜM KOYUCU YALNIZCA O’YDU! Vesselam…
Keyifli doğumlar dilerim güzel anneler !
 
Keyifli Anne Hatice – Mayıs 2016